Petrohrad pořídí 80 nových trolejbusů Trolza

Společnost Trolza, která je nástupcem legendární značky ZiU (Zavod imeni Urickogo), dodá osm desítek nových trolejbusů do Petrohradu. Firma oznámila podpis smlouvy s dopravcem SPB GUP „Gorelektrotrans“ dne 7. 6. 2017. Jedná se o jeden z největších jednorázových kontraktů na dodávky nových trolejbusů v Ruské federaci za posledních zhruba 10 let.

Trolejbus Megapolis výrobce Trolza v Moskvě. Zatímco Petrohrad dává trolejbusům zelenou, Moskva postupně trolejbusovou síť likviduje... (zdroj: Wikipedia.org)

Cena za 80 nových vozů, které by měly odpovídat typu „Trolza-5265 Megapolis“ (12m 100% nízkopodlažní vozy), by měla činit zhruba 1,560 mld. rublů (tj. cca 640 mil. Kč). Trolejbusy mají být dle požadavků provozovatele vybaveny i bateriovým pohonem, který umožní jízdu mimo trolejové vedení na vzdálenost alespoň 7,5 km. Ve výbavě vozidel nebudou chybět ani videokamery, monitory v kabině, klimatizace či WiFi připojení.

V současné době čítá flotila vozového parku trolejbusů v Petrohradě zhruba 600 vozidel. Z tohoto počtu je 27 % (166 ks) nositelem značky Trolza. Naposledy dodala firma do města větší počet trolejbusů v roce 2014, kdy byl dokončen kontrakt na celkem 47 vozů. Generální ředitel společnosti Trolza Ivan Kotvickij k nejnovější zakázce uvádí: „Zakázka na nové trolejbusy pro Petrohrad je zřejmě největší v novodobé historii naší firmy. V tomto okamžiku je provoz naší společnosti plně vytížen až do jara 2018.“

Flotila petrohradských trolejbusů postupně stárne. I přes snahu o průběžnou obnovu jsou v provozu vozy staré i 30 let. Na snímku z roku 2015 lze vidět vůz typu BKM 321 ev. č. 3425 (r. v. 2008), který byl opatřen polepy upozorňujícími na hlavní los kvalifikace na mistrovství světa ve fotbale pořádaný v Benátkách severu dne 25. července 2015. (foto: Vít Hinčica)