Menu

Solaris dodal první vodíkové Urbino

Vodíkové Urbino na propagační fotografii výrobce. (foto: Solaris Bus & Coach)
Vodíkové Urbino na propagační fotografii výrobce. (foto: Solaris Bus & Coach)
Stáhnout PDF
Autobusy
14. 03. 2021 20:02
Libor Hinčica
1 minuta čtení

Španělsko-polský výrobce Solaris Bus & Coach dodal první vodíkový autobus dopravci Regionalverkehr Köln GmbH (RVK). Autobus z 15kusové objednávky učiněné loni v březnu je momentálně testován na linkách v okolí závodu RVK ve Wermelskirchenu. Zbylých 14 vozů bude dodáno ještě v průběhu letošního roku.

Testování se týká nejen samotné technologie, ale také zácviku provozního personálu, který se musí sžít se specifiky vodíkového pohonu, například v oblasti plnění palivem. Dodávka 15 vozů bude rovnoměrně rozdělena do třech provozních oblastí, a sice do okresu Rheinisch-Bergisches Kreis (ležícího severozápadně od Kolína nad Rýnem), do okresu Rhein-Sieg (obepínajícího Bonn) a do města Hürth (ležícího jihozápadně od Kolína nad Rýnem), kde budou vozy sloužit na linkách MHD.

První dodané Urbino 12 hydrogen pro dopravce RVK. (foto: RVK)

Nákup autobusů se samozřejmě realizuje díky štědrým dotacím z EU, konkrétně z projektu EU JIVE 2 zaměřeného na podporu výzkumu palivových článků. Dále se finančně na projektu podílejí také spolkové ministerstvo dopravy a digitální infrastruktury a spolkové ministerstvo dopravy.

Vodíkové Urbino využívá sadu palivových článků o výkonu 70 kW, přičemž v kombinaci s bateriovým pohonem zvládne ujet až 350 km na jedno natankování. K pohonu vozu slouží dvojice elektromotorů integrovaná do nábojů kol.

V konfiguraci pro RVK nabídne vodíkový vůz více než 30 míst k sezení, všechny vozy mají být dodány ve dvoudveřovém provedení (2-2-0) a disponovat pokročilým bezpečnostním systémem MobilEye Shield+, jenž monitoruje další účastníky silničního provozu. Ještě letos má být dodáno dalších 10 vodíkových Urbin do Wuppertalu, 12 do italského Bolzana (což byla vůbec první objednávka těchto vozů pro Solaris) a 20 do Nizozemska k dopravci Connexxion.

Pohled do interiéru vozu. (foto: RVK)

Podobné články