Menu

Rimini: Metromare s trolejbusy snad už před létem

Trolejbus ve vozovně v Rimini. (foto: Trollino59/Mondo Tram)
Trolejbus ve vozovně v Rimini. (foto: Trollino59/Mondo Tram)
Stáhnout PDF
Trolejbusy
12. 03. 2021 10:04
Vít Hinčica
1 minuta čtení

Rimini na počátku března 2021 oznámilo, že čeká na to, jak dopadne posouzení projektu na prodloužení rozpracovaného trolejbusového systému Metromare z jeho centra do severně ležící pobřežní čtvrti Viserba (viz zde). Italské ministerstvo infrastruktur a dopravy obdrželo v lednu z různých italských radnic projekty na zlepšení městské mobility v hodnotě cca 11 mld. EUR, které se ucházejí o státní příspěvek, a nyní jsou projekty posuzovány, přičemž vyhodnocení by mělo proběhnout nejpozději do června 2021.

Jak už jsme svého času uváděli, přiznané peníze z ministerstva obvykle pokrývají celou hodnotu předloženého projektu, pokud jej tedy ministerští úředníci nevrátí žadatelům k přepracování nebo sami nepokrátí (tento případ ale nastává spíše výjimečně), a tak italské radnice horlivě pracují na tom, aby se v Římě projekty úředníkům zalíbily. Rimini věří, že balík ve výši 38 mil. EUR na trať do Viserby získá. 

Dříve připravované prodloužení systému Metromare z centra na severozápad do lokality Fiera se ostatně už z požadovaného balíku 49 mil. EUR těší, zatím se ovšem ve směru k Fieře stavět nezačalo. V případě získání finančních prostředků na trať do Viserby a realizace obou staveb by se tak v severní části Rimini vytvořila pomyslná trolejbusová „vidlice“. Předvídat ovšem zprovoznění těchto tratí je v podstatě nemožné, ostatně první etapa projektu Metromare nadále nebyla úspěšně završena.

Koridor Metromare. (zdroj: Comune di Rimini)

Do Rimini v únoru 2021 dle tvrzení radnice dorazily poslední vozy Exqui.City 18T, avšak schválení provozu s trolejbusy nebylo stále dosaženo, třebaže zkoušky s trolejbusy probíhaly v různých termínech na konci roku 2020 i na počátku roku 2021. Rimini nicméně věří, že trolejbusy s cestujícími vyjedou ještě před začátkem léta 2021. Připomeňme, že první etapa systému Metromare představovaná segregovaným trolejbusovým BRT koridorem mezi městy Rimini a Riccione začala být provozována na podzim 2019, ale s pomocí autobusů na zemní plyn. Loni pak radnice uvedla, že by mohly trolejbusy začít jezdit s cestujícími v létě 2021. I pokud se tedy podaří termín zprovoznění trolejbusové dopravy posunout o pár týdnů vpřed, o nějakém významném úspěchu se jistě nebude dát hovořit. 

 

Podobné články