Menu

Krasnojarsk pořídí 25 tramvají a 50 trolejbusů

Tramvaj na lince č. 6 v roce 2020. (foto: Andrej Nikolajevič Gocev)
Tramvaj na lince č. 6 v roce 2020. (foto: Andrej Nikolajevič Gocev)
Stáhnout PDF
Tramvaje Trolejbusy
20. 07. 2021 19:45
Vít Hinčica
1 minuta čtení

Michail Mišustin, premiér Ruské federace, minulý týden uvedl, že sibiřský Krasnojarsk získá z federálního programu Ekologija běžícího v letech 2019 až 2024, kapitoly Čistý vzduch, dotaci ve výši více než 2 mld. RUB (přes 590 mil. Kč) na nákup 25 tramvají a 50 trolejbusů. Tato zpráva pak okamžitě zachvátila krasnojarské sdělovací prostředky a nadchla řadu představitelů i běžných občanů města. Aby ne, poslední tramvaj byla v Krasnojarsku nakoupena v roce 2009, avšak drtivá většina 57členné tramvajové flotily pamatuje ještě sovětské časy a komfort cestování tramvajemi patří zásluhou jejich obecně bídného technického stavu mezi nejhorší v Rusku. Krasnajarské trolejbusy jsou na tom sice co do průměrného stáří daleko lépe, zvláště po letošním příchodu 24 Avangardů a nedávném příchodu některých dalších vozů (mimo jiné i 8 vozů z Moskvy), avšak ve 124členném parku už začínají dosluhovat ZiUčka z tohoto století a některé vozy jsou ještě z 90. let a říkají si také o důchod. 

Nové Avangardy se ve městě ujaly, protože jsou řešeny jako parciální a mohou jezdit přes řeku Jenisej tam i zpět bez trolejového vedení. (foto: dela.ru)

25 tramvají by mohlo postačit na uspokojení 50 % provozních potřeb tramvajových linek, nyní je totiž denně nutné vypravovat maximálně 48 z 57 vozů. Jakkoli by bylo vhodné promptně vyměnit celou flotilu, město je rádo i za tento počet. Jak ostatně na krasnojarském odboru dopravy uvedli, v silách města není nakoupit nová vozidla, respektive by si z městské kasy moc vozidel sami pořídit nemohli. Tentýž odbor pak na adresu slíbeného příchodu nových tramvají uvedl, že „pravděpodobně všichni ve vozovně budou plakat, jakmile uvidí novou techniku.“ Dá se očekávat, že příslušná výběrová řízení budou vypsána do podzimu.

Poděkování: Andrej Nikolajevič Gocev

Podobné články