Menu

Chieti shání zájemce o stavbu nové trolejbusové trati

Trolejbus ev. č. 303 na snímku z 5. června 2019. (foto: Nomen)
Trolejbus ev. č. 303 na snímku z 5. června 2019. (foto: Nomen)
Stáhnout PDF
Trolejbusy
16. 11. 2022 10:24
Vít Hinčica
1 minuta čtení

Italské město Chieti, ležící nedaleko od Pescary, vypsalo dne 11. listopadu 2022 výzvu pro vyjádření zájmu o stavbu nové trolejbusové trati, díky které by byl v Chietu dokončen trolejbusový okruh. Pro vyjádření zájmu mají firmy necelé dva týdny, lhůta totiž končí už 21. listopadu 2022. Očekávané náklady na realizaci 4,8 km dlouhé trati jsou 3,2 miliony eur (cca 80 mil. Kč).

Červeně návrh nové trati. (autor: Dott. Ing. Arch. Stefano de Vito)

Vytvoření trolejbusového okruhu na území více než padesátitisícového Chieti je letitý plán, zakotvený do územního plánu už v roce 2016. Nová trať bude muset překonat nemalé výškové stoupání. Zda se po jejím dokončení odstraní krátký úsek v centru města, jak se původně zamýšlelo, zůstává neznámou, nicméně pokud by se tak opravdu stalo, trolejbusový okruh by nebyl kompletní a trolejbusy by musely na pár set metrech trasy zbytečně jezdit na pomocný pohon. 

Po dokončení okruhu mají trolejbusy jezdit od 5 ráno do půlnoci, v letním období jen od 6 ráno do 22 večer. Kdo by čekal atraktivní intervaly, bude zklamán. Ve špičkách mají trolejbusy jezdit každých 15 minut, mimo špičky 20 minut.. Samotné stavební práce mají sice trvat pouhých 287 dní, avšak se nedá očekávat, že se rozběhnou dříve než ve druhém pololetí příštího roku. Radnice Chieti totiž pro lokální média uvedla, že jednak ještě bude následovat samotná fáze výběru vhodného účastníka a jednak ještě hrozí riziko napadení tendru nebo odvolání některého z neúspěšných zájemců. Dodejme, že v sousední Pescaře ještě odvolací soud stále nerozhodl o osudu nové trolejbusové trati Pescara –⁠ Montesilvano.  

Podobné články