Menu

Chieti nedostaví trolejbusový okruh

Trolejbus v Chieti. (ilustrační foto: BusBusNet Forum)
Trolejbus v Chieti. (ilustrační foto: BusBusNet Forum)
Stáhnout PDF
Trolejbusy
04. 01. 2023 18:23
Vít Hinčica
1 minuta čtení

Krátce před Vánoci loňského roku se region Abruzzo rozhodl, že městu Chieti odebere prostředky na dostavbu trolejbusového okruhu. Stalo se tak poté, co v listopadu 2022 vypsané výběrové řízení na stavbu trolejbusové trati, která by v Chietu umožnila daný trolejbusový okruh realizovat, skončilo fiaskem – do tendru se nikdo nepřihlásil. Ostatně ani nemůže být divu, na vyjádření zájmu měly firmy jen 10 dní.  

Celkem tak město přišlo o zhruba 4 miliony eur a navíc musí vrátit zálohu ve výši 200 tisíc eur, kterou mu region poskytl na přípravné a projekční práce. Pro chietskou opozici se jedná o flagrantní selhání stávajícího vedení radnice, které způsobilo, že nemůže být zlepšena mobilita místních obyvatel a posílena role ekologického druhu dopravy ve městě. Zároveň také nemůže být vytvořen největší trolejbusový okruh v jižní a střední Itálii.

Není to ovšem jediná špatná zpráva z Itálie. V Avellinu se měly podle slibů tamní radnice z konce loňského roku už v prvním lednovém týdnu opět rozběhnout simulační jízdy před načetím komerčního provozu, kvůli instalaci optických kabelů na jedné z ulic a prořezům dřevin ovšem bylo pokračování zkoušek odloženo na nové datum: 9. ledna. Toto odůvodnění je ovšem jen dalším z „italských trolejbusových bizárů“: tamní trolejbusy mají totiž dieselagregát, a mohou se tedy případným překážkám na silnicích vyhnout, nebo problémové komunikace objíždět po sousedních ulicích. Kromě toho měly být stromy podél trasy trolejbusů už prořezány v srpnu 2022 poté, co si to vyžádali ministerští úředníci. Co se tedy nyní musí řezat, je nejasné. 

Dobré zprávy nepřichází ani z Pescary. Ta doufá, že se jí letos u státní rady podaří zvrátit rozhodnutí odvolacího soudu ohledně osudu místní trolejbusové trati vedené do sousedního Montesilvana, která nikdy nebyla otevřena. Avšak sebevědomá prohlášení současného vedení radnice před prosincovým vyhlášením rozsudku odvolacího soudu už jsou fuč a za delší konec provazu naopak nyní tahají hlasití odpůrci trolejbusů. A není to jediný problém, se kterým se vedení radnice potýká: už brzy se totiž dozví, jak dopadne odvolací soud ve věci jiné pescarské ulice, kudy měly být trolejbusy prodlouženy směrem na jih města. I tam se místní lidé vzbouřili.

Podobné články