Menu

Almaty již potřetí vypsalo tendr na nové trolejbusy. Zájem má Škodovka

Almatský trolejbus. (foto: 2gis.kz)
Almatský trolejbus. (foto: 2gis.kz)
Stáhnout PDF
Trolejbusy
07. 05. 2023 12:08
Vít Hinčica
1 minuta čtení

Ani na druhý pokus se kazašskému městu Almaty nepodařilo vysoutěžit nové trolejbusy, a tak to toto jaro zkouší potřetí. Odhadovaná cena 100 nových trolejbusů v právě vypsaném tendru zůstává neměnná, 12,79 mld. tenge, což je nyní asi 610 mil. Kč, tj. jeden vůz má mít hodnotu cca 6,1 mil. Kč bez DPH. Tato nízká cena v kombinaci se složitými podmínkami předchozích i současného kola tendru (např. první vůz má být dodán už 40 dní od podpisu smlouvy, poslední do 6 měsíců po podpisu smlouvy) samozřejmě neumožňuje velký okruh uchazečů, přesto se objevil jeden zájemce, kterého by za daných okolností čekal jen málokdo: česká Škoda Transportation.

Ta almatské radnici nabízí spolupráci s místním národním podnikem Kazachstan inžiniring, který by produkci nových trolejbusů ve spolupráci s českým podnikem realizoval v místním prostorách. V dubnu 2023 se v místních médiích objevila zpráva, že jsou oba podniky na námluvách. Škodovka, jejíž zástupci se na konci dubna 2023 objevili v Kazachstánu na mezinárodním byznys fóru, navíc navrhuje kazašským činovníkům lokální produkci tramvají ve vozovně v jiném kažašském městě: Pavlodar. 

Nabídky do soutěže jsou přijímány do 30. května 2023, na připomínky a dotazy mají zájemci jen 11 dnů. Proč radnice opakovaně nastavuje krátké lhůty pro všechny fáze soutěže, zůstává záhadou. Nezbývá tedy než věřit, že tentokrát dopadne soutěž úspěšně.  

Podobné články