Menu

V Lucku začaly jezdit nové Bogdany

Snímek z 22. 10. 2020. (foto: Jurij Lisničuk)
Snímek z 22. 10. 2020. (foto: Jurij Lisničuk)
Stáhnout PDF
Trolejbusy
06. 11. 2020 13:38
Vít Hinčica
1 minuta čtení

V říjnu 2020 byly do Lucku dodány první dva nové sólo trolejbusy Bogdan T701.17 z 29kusové série objednané na jaře 2020. Vozy jsou řešeny jako klasické s bateriemi pro nouzový dojezd. Dodávky zatím navzdory aktuální krizi probíhají téměř dle stanoveného harmonogramu (v plánu bylo dodat v říjnu 2020 šest vozů). 

První vůz vyjel na linku 22. října 2020. Zástupci města i místního DP měli z nových trolejbusů při jejich přejímce velkou radost. Jsou totiž nejen plně nízkopodlažní, ale i plně klimatizované, a dále nabízí třeba sezení s textilním čalouněním. Oproti zástupcům stávajícího luckého trolejbusového parku jsou nové vozy takříkajíc „vyšší ligou“.

Pro Bogdan, který v Lucku trolejbusy vyrábí, se jedná o otázku jisté prestiže: jednak musel o zakázku bojovat s běloruskou konkurencí a jednak do Lucku dodal v minulosti jen 7 vozů, a to už před více než 10 lety, neboť město jinak suplovalo nedostatek vozů v parku dovozem ojetin. 29 nových vozů každopádně neumožní místní cca 50členný park plošně zmodernizovat, a tak město bude v následujících letech pokukovat po možnostech další obnovy.

Včera Bogdan oznámil podpis memoranda o spolupráci s ukrajinským podnikem Južmaš, na základě kterého bude možné rozvíjet projekty v oblasti společné výroby nákladních vozidel a dále trolejbusů i autobusů. Zatímco Bogdan si na zakázky nemůže stěžovat, Južmaš je na tom v posledních letech spíše nedobře, na druhou stranu jeho výrobní kapacity i infrastruktura skýtají velký potenciál pro produkci různých typů vozidel bez nutnosti zajišťovat nové výrobní prostory. Obě firmy od spolupráce očekávají posilnění regionálního hospodářství, optimalizaci výrobních kapacit i vznik nových pracovních míst. 

Neoznačené foto: korporace Bogdan, poděkování: Jurij Lisničuk

Podobné články