Menu

V Bologni začaly jezdit trolejbusy na nové lince

Stáhnout PDF
Trolejbusy
14. 07. 2020 22:33
Vít Hinčica
1 minuta čtení

Dne 30. 6. 2020 došlo v Bologni ke slavnostnímu zprovoznění nové trolejbusové linky číslo 15, která je vedena po nové trolejbusové infrastruktuře, jež je na své části uzpůsobena pro optické navádění vozidel (o projektu jsme informovali detailně zde).

Aktuální síť trolejbusové dopravy v Bologni. (autor: Albarete/Wikipedia.org)

Nová linka č. 15 směřuje z konečné Via Pertini ve městě San Lazzaro do centra města, jmenovitě k železniční stanici (viz zde). Počáteční interval není nijak ohromující, když činí 24 minut, provoz je navíc soustředěn jen do pracovních dní. Celou trasu ujedou vozy za 45 minut. Prozatím bylo nasazeno jen pět z celkem 49 trolejbusů Crealis (ty zatím byly v omezeném počtu využívány na linkách 13 a 14), které jsou díky optickému navádění schopny dojet do zastávky tak, aby byl cestujícím umožněn pohodlný nástup s minimální mezerou mezi nástupní hranou vozidla a okrajem zastávky. Jak je v Itálii zvykem, v srpnu trolejbusy většina měst, která je provozuje, nechá bez užitku odstavené ve vozovně a nejinak tomu bude i v Bologni, která provoz na lince 15 příští měsíc přeruší. Je to poněkud v kontrastu ke slovům chvály, která radnice na svém webu na adresu trolejbusů pěla…

Připomeňme, že východně od centra Bologni byly ještě vybudovány další trolejové odbočky, na které by měly trolejbusy zamířit o něco později. Kdy se tak stane, ještě není známo, neboť, jak známo, Italové s nasazováním trolejbusů na nové tratě obvykle nespěchají. 

 

Podobné články