Menu

Šťastná sedmička Crosswayů pro pražskou Arrivu City

Sedm nových přírůstků ve vozovém parku pražské Arrivy City. (foto: Arriva City)
Sedm nových přírůstků ve vozovém parku pražské Arrivy City. (foto: Arriva City)
Stáhnout PDF
Autobusy
17. 12. 2022 21:13
Matěj Stach
1 minuta čtení

Stejně jako v přechozích letech se Arriva City i letos dočkala nových příměstských autobusů Iveco Crossway LE LINE. Zatímco v roce 2020 obdržela 9 vozů a v roce minulém ještě o jeden autobus navíc, letošní dodávka se omezila pouze na sedmičku autobusů. Vozy oděné do šedého laku doplněného o vertikální červené pruhy do provozu vyjíždějí postupně od pátku 16. 12. 2022 za provozovny Malešice a Jílové u Prahy.

Za základní jednotku příměstského standardního autobusu jsou v pražské filiálce Arrivy vozy Iveco Crossway LE LINE 12M považovány od roku 2014. Dopravce jich postupně zakoupil už 66 (tj. téměř třetina vozového parku pražské Arrivy City), z nichž pětici odevzdal při reorganizaci na přelomu května a června 2017 Arrivě Střední Čechy. Zbytek provozuje bez výjimek i nadále. Již od začátku byly autobusy nakupovány v červeno-bílo-modré trikoloře, postupně se k výbavě přidala dnes již povinná klimatizace nebo USB nabíječky (obojí od roku 2016). Motorizace zůstává od počátku stejná, všechny autobusy si s sebou vozí motor Iveco Tector 7 o výkonu 235 kW plnicí v době jejich pořízení platný stupeň normy EURO VI. Naopak vybavení převodovkou doznalo už dvakrát změny, naposledy v letošní várce. Do roku 2019 (včetně) byly autobusy vybavovány manuální převodovkou, posledních 19 vozů z let 2020 a 2021 obdrželo automatickou převodovku z produkce Voith. Nejnovější Crosswaye mají pro změnu šestistupňovou automatickou převodovku ZF, přičemž se vzhledem k vývoji v Pražské integrované dopravě liší i jejich vnější olakování.

Pro Arrivu City se jedná o první autobusy Iveco Crossway v novém vizuálu PID. (foto: Arriva City)

KAR-mobil jakožto dvorní dodavatel Crosswayů pro Arrivu City předal dopravci nové vozy počátkem prosince 2022. Následně došlo k jejich registraci, byla jim přidělena evidenční čísla a zrealizováno polepení výsostnými znaky dopravce i integrovaného systému PID. Na linky autobusy pod ev. č. 9161–9167 začaly vyjíždět v pátek 16. 12., a to bez zadaní do sledovacího systému MPVnet. To se v provozu odrazilo tím, že jezdí pod čísly jiných autobusů. Provozovně Jílové u Prahy byly přiděleny vozy ev. č. 9161, 9162 a 9163, které v průběhu pátku vyjely takto seřazené na odpolední části pořadí 341/21, 332/41 a 332/42, na nichž stojí spojení Jílového u Prahy a přilehlých obcí s Prahou a také vybrané spoje linky 332 jezdící až do Neveklova. Zbylé autobusy připadly Malešicím, které prozatím do provozu vypravily pouze Iveco Crossway LE LINE 12M ev. č. 9167, který si rovněž v pátek odbyl premiéru na části pořadí 383/43 zajišťující spojení středočeských Chocerad a Ondřejova s Říčany a Prahou. Do této oblasti by měly směřovat také další nové Crosswaye.

Podobné články