Menu

Solaris dodá své první elektrobusy do Dánska

Solaris dodal v minulosti do Aarhusu téměř 200 autobusů, na snímku vidíme jeden z 15m dieselových vozů. (foto: Libor Hinčica)
Solaris dodal v minulosti do Aarhusu téměř 200 autobusů, na snímku vidíme jeden z 15m dieselových vozů. (foto: Libor Hinčica)
Stáhnout PDF
Autobusy
02. 08. 2021 19:37
Libor Hinčica
1 minuta čtení

Španělsko-polský Solaris Bus & Coach uspěl poprvé v Dánsku ve výběrovém řízení na dodávku celkem 29 elektrobusů pro dopravce Aarbus z druhého největšího dánského města Aarhusu. Do konce první poloviny roku 2022 má výrobce předat do města, jehož největší příspěvek na poli ekologické dopravy spočívá v obnovení provozu tramvají před čtyřmi lety, 23 článkových vozů a 6 vozů standardní délky.

Pro Aarhus nepůjde o první elektrobusy, jež se ve městě objeví. Už v roce 2019 zařadil dopravce Aarbus do provozu první čtyři vozy o délce 12 m typu Volvo 7900 Electric, po nichž následovalo v květnu letošního roku dalších 29 článkových autobusů o délce 18,6 m rovněž od švédského Volva. Aarhus se společně s dalšími pěti dánskými městy (Kodaní, Odense, Aalborgem, Vejlem a Frederiksbergem) v roce 2020 zavázal, že bude od roku 2022 pořizovat výhradně vozidla s nulovými lokálními emisemi, a tak pokračuje ve vypisování dalších soutěží na elektrobusy. Poslední výběrové řízené ovšem už nevyhrál švédský producent, ale polský uchazeč.

Vozidla budou vybavena bateriemi Solaris High Energy (na bázi NMC článků), přičemž kloubové vozy budou disponovat bateriemi o kapacitě elektrické energie 440 kWh, zatímco sólo bateriemi o kapacitě elektrické energie jen 260 kWh. Předpokládá se, že bude využíván systém jak rychlého, tak pomalého nabíjení. To rychlé bude zajištěno pomocí nabíjecích stojanů s tzv. opačným pantografem. Ty do Aarhusu dodává polská společnost Ekoenergetyka. Zajímavé je koncepčně rozdílné řešení pohonu vozidel. Zatímco u sólo vozů bude použit jeden centrální elektromotor, u kloubových budou použity elektromotory v nábojích kol. Jelikož městské autobusy zajíždějí i za hranice města, budou použita vysoká sedadla cestujících (tedy se zvýšenou opěrací částí), která zajistí pohodlnější svezení.

Pro Aarhus nejsou autobusy se značkou Solarisu ničím neznámým. První vozy sem dodal ambiciózní výrobce již v roce 2006, načež následovaly další dodávky téměř 200 autobusů, z nichž cca 140 stále slouží v provozu.

Podobné články