Menu

Rižsská Trollina do Kišiněvu?

Trolejbus v Rize. (foto: Anneli Salo/Wikipedia.org)
Trolejbus v Rize. (foto: Anneli Salo/Wikipedia.org)
Stáhnout PDF
Trolejbusy
12. 08. 2020 22:08
Vít Hinčica
1 minuta čtení

(Upraveno 23:28) Lotyšská Riga se nevzdává své myšlenky jít ve stopách Moskvy, která už za několik málo týdnů ukončí svůj provoz trolejbusů, a oslovuje po celé Evropě možné zájemce, kteří by si její trolejbusy odkoupili. Již jsme například zmínili ukrajinské Záporoží. Nově se objevila informace, že 18 kloubových trolejbusů s dieselagregátem za jednotkovou cenu pouhých 98 tisíc EUR by mohl odkoupit Kišiněv. 

Toto před několika dny uvedl sám primátor moldavského hlavního města, Jon Čeban, pro místní televizi REN TV, s tím že má jít о používaná vozidla Solaris, avšak „ve velmi dobrém stavu“. Nové „kloubáky“ od polského výrobce dle primátora stojí 500 až 800 tisíc eur, na což Kišiněv nemá. Město se sice zřejmě bude muset účastnit dražby, Riga má však vozidel momentálně okolo 300, a tak je téměř jisté, že v případě hromadného výprodeje trolejbusů by se na Kišiněv dostalo. 

Moldavské hlavní město dále mimoto plánuje pořídit v nejbližších letech 120 nových trolejbusů, které by měly být tradičně vyráběny za účasti místního dopravního podniku RTEC. Prvních 35 trolejbusů z tohoto počtu, z toho 5 kloubových, už začalo být montováno díky stavebnicím dodávaným běloruským Belkommunmašem a první bude hotov do několika dnů. 

Pozn. redakce: Výrok primátora ve věci „minima 7 let“ nebyl zcela jasný, proto byl z tohoto textu odstraněn. 

Podobné články