Menu

Praha vybírá nový hlas pro hlášení zastávek

Nové hlášení by se v tramvajích a autobusech pražského DP a v systému PID mělo objevit již v příštím roce. (foto: Libor Hinčica)
Nové hlášení by se v tramvajích a autobusech pražského DP a v systému PID mělo objevit již v příštím roce. (foto: Libor Hinčica)
Stáhnout PDF
Ostatní
21. 05. 2022 16:59
Libor Hinčica
1 minuta čtení

Dopravní podnik hl. m. Prahy otevřel anketu pro veřejnost, jejímž cílem je vybrat nový hlas pro hlášení zastávek v Pražské integrované dopravě. Anketa probíhá na webové stránce dopravce pod tímto odkazem od 20. 5. 2022 do 19. 6. 2022. Na výběr je z dvojice mužských a ženských hlasů.

Povrchová doprava v Praze a okolí je neodmyslitelně v oblasti hlášení zastávek (a dalších provozních informací) spjata se jménem Dagmar Hazdrové. Výjimečná žena, která se proslavila v srpnu 1968 po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy, kdy vysílala v Československém rozhlase 52 hodin v kuse, dokud ji sovětští vojáci nevynesli doslova i se židlí ven, promluvila poprvé k pražským cestujícím v roce 1996. Po více než čtvrt století je i s ohledem na věk paní Hazdrové (v příštím roce by měla oslavit 90. narozeniny) zapotřebí, aby se veškerá hlášení přemluvila. Praha naštěstí nešla cestou syntetického hlasu a začala s předstihem pečlivě hledat „živou“ náhradu. V březnu 2022 se po předchozím předvýběru sešla odborná komise, v níž sama Dagmar Hazdrová také zasedla. Společně s ní zde pak byli i odbornice z Ústavu pro jazyk český, Divadelní fakulty múzických umění, pracovníci pražského DP, organizace ROPID a chybět nesměl ani tzv. mistr zvuku. Do užšího kola se dostalo 10 hlasů, z nichž komise vybrala čtyři.

Právě mezi těmito čtyřmi hlasy je možné si nyní vybírat pod výše uvedeným odkazem na webu, kde jsou ukázky hlášení, přičemž v provozu bude možné se s hlasy setkat na vybraných spojích linek čísel 136 (Sídliště Čakovice – Jižní Město) a 9 (Sídliště Řepy – Spojovací). Každé hlasování v anketě by mělo být unikátní, tj. každý by měl mít možnost hlasovat pouze jedenkrát. Identita mluvčích záměrně nebyla prozrazena, aby nebylo hlasování podprahově negativně ovlivňováno, hlasy však mohou být mnohým posluchačům povědomé, neboť, jak DPP prozradil, bylo je již možné slyšet v dabingu či v divadlech. Předpokládá se, že výherce ankety by měl přemluvit všechny zastávky pražské MHD a příměstské dopravy v rámci Pražské integrované dopravy již od příštího roku. Výjimkou zůstane nadále železnice a metro. 

Podobné články