Menu

Parciální trolejbusy pro Mykolajiv má dodat Belkommunmaš

Belkommunmaš v lednu 2022 vyrobil už 1 500. vůz typu BKM 321, ten jubilejní, na snímku, byl pro bělourský Brest. BKM 32100D je parciální verzí tohoto výchozího typu, které se dosud vyrobilo zhruba 200 ks. (foto: BKM)
Belkommunmaš v lednu 2022 vyrobil už 1 500. vůz typu BKM 321, ten jubilejní, na snímku, byl pro bělourský Brest. BKM 32100D je parciální verzí tohoto výchozího typu, které se dosud vyrobilo zhruba 200 ks. (foto: BKM)
Stáhnout PDF
Trolejbusy
16. 02. 2022 18:15
Vít Hinčica
1 minuta čtení

Výběrové řízení na 20 nových parciálních trolejbusů pro jihoukrajinský Mykolajiv vyhrál běloruský Belkommunmaš. Ten porazil domácí TD Litan, který nyní Mykolajivu dodává vozy ukrajinského Južmaše s karosérií běloruského MAZu. Radnice tím plní svá loňská slova o tom, že chce získat nejen 40 klasických vozů, které jsou právě dodávány, ale také i dvě desítky parciálních vozů. 

Loni byla uzavřena smlouva s TD Litan, který dosud městu dodal 28 vozidel typu Dnipro-T203. Ve skutečnosti vyrobil ovšem už 29 nových vozů, jelikož jeden z dodaných vozů loni shořel po svém příchodu do Mykolajivu v důsledku technické závady, takže TD Litan musel dodat náhradu. Zbylých 12 trolejbusů majících nouzový bateriový chod do 1 km má dojít do května 2022, nicméně loni radnice slibovala, že bude všech 40 trolejbusů ve městě už do konce roku 2021. Zdálo se také, že vyhrocená politická situace na ose Minsk – Kyjev bude bránit nákupu 20 bateriových vozidel, jenže nakonec se vysoká politika v nákupu trolejbusů negativně neprojevila. Stejně tak se podařilo vyřešit financování, jež bude stejně jako v případě 40ks partie zajišťovat EBRD. Právě EBRD musí ještě výsledky tendru v tomto měsíci potvrdit. Vedení mykolajivské radnice se bude snažit omezit provoz maršrutek. V lednu tohoto roku si primátor města postěžoval, že maršrutky dublují městské linky a nová vozidla, jež město nakupuje, jezdí v důsledku toho poloprázdná. 

Dodejme, že město po příchodu 60 trolejbusů míní udržovat flotilu zhruba 100 vozidel. To znamená, že ze stávajících 55 starých vozů jich odejde do důchodu ještě okolo 15. Mykolajiv je jedním z mála ukrajinských měst, které si letos nové trolejbusy pořídí. 

Podobné články