Menu

Mykolajiv pořizuje 40 nových trolejbusů, plánuje i 20 „parciálů“

Ex-brněnský vůz ev. č. 3263 na lince č. 6 v Mykolajivi.
Ex-brněnský vůz ev. č. 3263 na lince č. 6 v Mykolajivi.
Stáhnout PDF
Trolejbusy
12. 07. 2021 18:59
Vít Hinčica
1 minuta čtení

(Upraveno 13. 7. 2021, 7:48) Ukrajinský Mykolajiv se má dočkat v tomto roce významné obnovy svého trolejbusového vozového parku a taktéž na ukrajinské poměry i netradičně velké obnovy části své trolejbusové infrastruktury. Ta má být navíc rozšířena. Zasloužit se o to mají nejen úvěry finančních institucí, ale i městský rozpočet. Prvních 40 klasických sólo vozů, zřejmě typu Dnipro-T203, dodávaných Togrovym domom „Litan“ dorazí do konce roku, prvních 8 už je vyrobených. Smlouva s dodavatelem byla podepsána na počátku května 2021, vzápětí následovalo posvěcení od EBRD, která je bude převážně financovat.

Současně s tím chce město urychleně získat 20 vozů s bateriemi, které by pro změnu financovala Mezinárodní finanční korporace. Tyto vozy musí město ještě vysoutěžit, spuštění už připravené soutěže ale zatím nenastalo. Radnice dala nepřímo najevo, že by ráda viděla TD „Litan“ jako dodavatele i těchto trolejbusů. Jenže TD „Litan“ dodává vozy z Južmaše, který je staví na běloruských skříních výrobce MAZ, a bělorusko-ukrajinské vztahy v posledních týdnech výrazně ochladly. Z tohoto důvodu může být ohrožena i aktuální dodávka 40 klasických trolejbusů. Město prohlásilo, že chce mít po vyřazení nevyhovujících vozů z aktuální 61členné flotily z provozu v budoucnu okolo 100 trolejbusů, aby mohlo efektivně bojovat s maršrutkami, proto chce zakoupit všech 60 trolejbusů (k vyřazení tedy dojde v případě zhruba 20 vozů) a bude za jejich příchod bojovat.   

Mykolajiv dále plánuje brzký start obnovy části trolejbusové vozovny, trakčních rozvodů, trolejové sítě i měníren, přesný rozsah prací ale nebyl zatím zveřejněn. Vloni každopádně otevřel novou cca 3km trolejbusovou trať obsluhující čtvrť Namyv, která byla financována z městského rozpočtu coby spolufinancování aktuální obnovy trolejbusového parku 40 vozy pod patronátem EBRD. Mykolajiv postaví brzy ještě jednu trať, a to do Korabel’nogo rajona, protože utratit musí podle dohody s EBRD okolo 3 milionů eur а zatím utratil na novou infrastrukturu jen okolo poloviny této částky. Do Korabel’nogo rajona ležícího na jižním okraji města musí 8,3 km dlouhá trať stát do 15. prosince 2021. Dodavatel už je znám a většina sloupů už byla vztyčena na konci loňského roku – zatím ovšem nesou jen osvětlení. Je však otázkou, zda město najde včas potřebných cca 47 mil. hřiven (cca 37 mil. Kč), aby trať zafinancovalo. 

Titulní foto a poděkování: tavalex2007

Podobné články