Menu

Německé tramvaje v Liberci či jízdy vozem T3M do Jablonce

Tramvaj GT6M bude k vidění v Liberci jako statický exponát v areálu vozovny. Na snímku je první z tramvají po dokončení části modernizace, která se odehrává v Liberci. (foto: Libor Hinčica)
Tramvaj GT6M bude k vidění v Liberci jako statický exponát v areálu vozovny. Na snímku je první z tramvají po dokončení části modernizace, která se odehrává v Liberci. (foto: Libor Hinčica)
Stáhnout PDF
Tramvaje
02. 06. 2021 14:05
TZ Cegelec
4 minuty čtení

Pražská společnost Cegelec a. s. připravila ve spolupráci s Dopravním podnikem měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) a libereckým Boveraclubem akci pro zájmovou veřejnost, v jejímž rámci bude možné si mj. prohlédnout tramvaj typu GT6M, u níž Cegelec realizuje pro zákazníka z německého Zwickau (česky též Cvikov) modernizaci. Část prací na této modernizaci probíhá právě v areálu liberecké tramvajové vozovny.

Modernizační program zahrnuje opravu celkem 12 tramvají typu GT6M z let 1993 a 1994 výrobce AEG, v jejímž rámci je použita mj. nová elektrická část (elektrická výzbroj) zaručující prodloužení životnosti vozidla o dalších min. 16 let. Kromě elektrické části, která je přímým produktem Cegelecu, se na modernizaci vozidel podílí formou subdodávek řada dalších českých společností. V závěru loňského roku se mezi partnery projektu zapojil i DPMLJ, který poskytl Cegelecu své prostory pro provedení části modernizace. Prozatím se podařilo v Liberci dokončit a odeslat zpět k zákazníkovi, společnosti SVZ (Städtische Verkehrsbetriebe Zwickau GmbH), dvě vozidla. Na třetím vozidle budou zahájeny práce v červnu 2021, a právě tuto tramvaj si bude moci prohlédnout i veřejnost.

Tramvají Gotha T2-62 bude možné svezení mezi vozovnou a Lidovými sady. Ve vozovně bude tramvaj v přestávkách mezi spoji k vidění společně s dalšími německými tramvajemi typů GT6M a Tatra T4D. (foto: Libor Hinčica)

„Víme, že pro fanoušky veřejné dopravy je přítomnost netradiční tramvaje v Liberci zajímavá. Od počátku jsme proto chtěli, aby bylo možné jim tramvaj ukázat. Díky rozvolnění opatření a vstřícnému jednání s DPMLJ se podařilo dohodnout, že bychom jim mohli tramvaj ukázat a umožnit vyfotografovat v neděli 20. 6. 2021,“ uvedl Miroslav Opa, výkonný ředitel Cegelecu.

Německá tramvaj pro Zwickau ale nebude jediným lákadlem třetí červnové neděle. „Připravili jsme si pro fanoušky dopravy ještě pár doplňků, aby si den s námi co nejvíce užili,“ poodhaluje Miroslav Opa.

Odpoledne vyjede na trať mez iLibercem a Jabloncem nad Nisou i vůz 6MT s vlečným vozem „plecháč“. Na snímku je zachycen motorový vůz v soupravě s historickou trolejovou věží. (foto: Libor Hinčica)

Již ráno tak vyrazí na trasu mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou historická tramvaj typu T3M ev. č. 8106, která byla pro tento účel záměrně převázána pro provoz na úzkém rozchodu kolejí, který je v Liberci unikum, avšak ještě letos by se měl stát na slavné meziměstské trati minulostí – v létě bude zahájena výluka, na jejímž konci bude modernizovaná trať se změněným rozchodem kolejí z 1 000 mm na tzv. normální rozchod 1 435 mm. Tramvaj typu T3M trasu mezi Libercem a Jabloncem projede dvakrát (s odjezdy v 9:30 a 11:30 z terminálu Fügnerova). Od 13:30 do 15:30 poté bude umožněn po skupinkách vstup do areálu vozovny tramvají, kde bude možné vyfotit si modernizovanou tramvaj GT6M pro německého zákazníka, ale také další německé tramvaje, které se v Liberci nacházejí. „Rozhodli jsme se využít příležitosti a představit nejen „naši“ tramvaj, ale i další německé tramvaje, které jsou momentálně v Liberci. Vedle sebe tak bude možné zachytit vůz GT6M pro Zwickau, služební tramvaj typu T4D původem z německé Gery a historickou tramvaj Gotha T2-62 původem z Jeny. Lidé, kteří navštíví vozovnu, obdrží zdarma také vstupenku do expozice veřejné dopravy Technického muzea, kde jsou k vidění další německé tramvaje, konkrétně tzv. Rekowagen a unikát v podobě vlečného vozu Tatra T2D, který byl vyroben v Praze na Smíchově podle německé dokumentace,“ doplňuje Libor Hinčica, ředitel obchodu a marketingu.        

Do Jablonce se tramvaj T3M ev. č. 8106 původem z Prahy projela v lednu 1994 během zkoušek v Liberci. 20. 6. 2021 bude možné si ji na trase vyfotit na úzkém rozchodu ještě jednou. (foto: J. Kahoun, sbírka: Boveraclub)

Během výstavy ve vozovně se jednou či dvakrát vzdálí historický vůz Gotha T2-62, který projede trasu do Lidových sadů a zpět do vozovny, takže jednou z německých tramvají se bude možné i svézt.  

Odpoledne následně ještě na meziměstskou trať vyrazí historická souprava tramvají typu 6MT s vlečným vozem přezdívaným „plecháč“. Tyto vozy se už po přestavbě meziměstské tratě do Jablonce nevydají, neboť se nepočítá s jejich úpravou na normální rozchod. Půjde tedy o jednu z posledních příležitostí, jak si zde tyto historické tramvaje ještě vyfotografovat.

„Pro fanoušky jsme připravili jízdní řád a mapu s vytipovanými místy na fotografování. Bohužel však není možné všechny zájemce vypravenými vozidly svézt. O omezený počet jízdenek na spoje vozu T3M i odpolední jízdu historickou soupravou však bude možné soutěžit. Pravidla soutěže společně s jízdním řádem a mapkou s vytipovanými místy na fotografování plánujeme zveřejnit v odborných a zájmových médiích v neděli 6. 6. 2021 ve 20:00, konkrétně na webech zdopravy.cz, cs-dopravak.cz a MHD86.cz,“ prozrazuje Libor Hinčica návod, jak se s tramvajemi i svézt.

Určitou perličkou bude možnost využití jízdy mezi Prahou a Libercem autobusem Citybus 18M původem z Hradce Králové. Autobus zajistí chybějící ranní spoj, aby bylo možné stihnout nafotit již první jízdu vozu T3M do Jablonce. (foto: Lukáš Novotný)

Kromě fanoušků tramvají si na své mohou přijít i fanoušci autobusů. Nedělní termín je nejvhodnější z hlediska organizace provozu na meziměstské tramvajové trati a plánování fotozastávek, Liberec je však v ranních hodinách špatně dostupný veřejnou dopravou. V neděli v 6:50 ráno proto bude z Prahy-Černého Mostu (od autobusové zastávky Obchodní centrum Černý Most na ulici Chlumecké) vypraven zvláštní spoj za cenu 150 Kč/osoba, který bude obsloužen kloubovým autobusem typu Citybus 18M původem z Hradce Králové, nově v majetku ČSAD Liberec. „Brzy uplyne rok od doby, co v Praze tyto svého času první kloubové nízkopodlažní autobusy u nás vyjely s cestujícími naposledy, tak tam jeden alespoň na okamžik vrátíme zpátky. Jízda z Prahy do Liberce je pak naplánována s určitou časovou rezervou. Jak bude během cesty využita, asi není potřeba fanouškům-fotografům vysvětlovat,“ uzavírá naplánovaný program Libor Hinčica.                           

Podobné články