Menu

Konec EvoBusu. Přichází Daimler Buses

Čas na změnu. Oficiální fotografie výrobce propagující přechod od značky EvoBus k Daimler Buses. (zdroj: Daimler Truck AG)
Čas na změnu. Oficiální fotografie výrobce propagující přechod od značky EvoBus k Daimler Buses. (zdroj: Daimler Truck AG)
Stáhnout PDF
Autobusy
24. 06. 2023 19:31
Libor Hinčica
3 minuty čtení

Dlouho očekávané se stává skutečností. Skupina Daimler oznámila, že definitivně pohřbívá svou značku EvoBus, pod níž prodávala od roku 1995 v Evropě autobusy značek Mercedes-Benz a Setra. Nástupcem se stává firma Daimler Buses GmbH, analogicky se pak přejmenují všechny dceřiné podniky, včetně tuzemské odnože EvoBus Česká republika s. r. o.

Zrození EvoBusu bylo svého času přímým důsledkem převzetí autobusové divize firmy Karl Kässbohrer Fahrzeugwerke GmbH pod křídla skupiny Daimler. Společnost Karla Kässbohrera vlastnila značku Setra, která byla svého času považována za technologického průkopníka v rámci západoněmecké produkce zájezdových autobusů, s nimiž na konci 60. let opanovala místní trh. S jídlem ovšem roste chuť, a tak firma investovala vydělané prostředky do dalších odvětví a snažila se své portfolio rozšiřovat, jenomže na přílišný růst záhy doplatila. Na počátku 80. let se ekonomika Německé spolkové republiky dostala do recese, a ačkoli s koncem téže dekády došlo k hospodářskému oživení, které se ještě vystupňovalo po znovusjednocení Německa, pro impérium Karla Kässbohrera již bylo příliš pozdě. Ztracené trhy nedokázala firma v sílící konkurenci získat zpět a od počátku 90. let jí nezbylo, než postupně odřezávat jednotlivé složky a hledat pro ně kupce. V majetku rodiny Kässbohreru zůstal nakonec jen jediný závod v Rakousku, který se zabývá výrobou návěsů.

Autobusovou divizi společně se značkou Setra pohltil Daimler s tím, že akvizici musela posvětit Evropská komise. Pro prodej autobusů byla vytvořena značka EvoBus, která měla od počátku stát poněkud v pozadí, neboť historická identita Mercedesu i Setry měla zůstat uchována a obě značky měly být nadále na trhu samostatně přítomny a mít vlastní identitu. Vznik EvoBusu je datován zpětně k 1. 1. 1995, nicméně ve skutečnosti se firma zrodila 23. 2. 1995, neboť se muselo vyčkat na již zmíněné stanovisko ze strany Evropské komise, jež dala spojení obou firem zelenou až 14. 2. 1995. Tisková zpráva skupiny Daimler za rok 1995 popisuje výsledky spojení po prvním roce existence EvoBusu následovně: „Prvním výstupem je společný nákup a standardizace komponentů.“ Právě oblast standardizace se v dalších letech stále výrazněji prohlubovala, což se projevovalo – podobně jako u automobilek – užíváním identických základů autobusů napříč oběma značkami. Šíře modelů se navíc u „trojcípé hvězdy“ i Setry poněkud zužovala, Setra například v roce 2012 opustila zcela segment městských nízkopodlažních vozů, který byl stejně v posledním období pokrýván jen faceliftovaným Citarem.

Historický snímek ze září 1994 vyobrazuje Helmuta Wernera (vpravo) a Dr. Bernda Gottschalka, dvojici vrcholových manažerů skupiny Daimler, před autobusy značek Setra a Mercedes po oznámení dohody o koupě autobusové divize Kässbohrera. Snímek má i svou barevnou obdobu, na níž se oba aktéři prohodili (viz fotografie níže), Daimler nicméně v rámci současných prezentací používá prakticky výhradně černobílou podobu, snad aby tím byl navozen ten pravý historický dojem z jinak poměrně mladé historie. (zdroj: 2x Daimler Truck AG)

V posledních letech skupina Daimler prochází vnitřní restrukturalizací, jejímž nejviditelnějším důsledkem se stalo oddělení aktivit výroby osobních vozidel pod značku Mercedes-Benz AG a těch užitkových (včetně autobusů) pod značku Daimler Truck AG. Formálně se onen akt uskutečnil 12. 4. 2021, přípravy ale trvaly pochopitelně déle. Současně začala už tak plánovaně upozaděná značka EvoBus dále kráčet do mlhy zapomnění. Daimler jako by nevěděl, jak s ní do budoucna vlastně naložit. Přestože EvoBus dále existoval jako právně samostatný subjekt, z povědomí se začala s nástupem skupiny Daimler Truck vytrácet a tisková sdělení, fotografie, webové stránky a další prvky firemní komunikace jednoznačně upřednostňovaly mateřský subjekt (Daimler Truck AG) nad EvoBusem.

Dne 22. 6. 2023 Daimler Truck oznámil, že se s EvoBusem od 12. 7. 2023 definitivně rozloučí a nahradí jej novou značkou Daimler Buses (resp. Daimler Buses GmbH), což je jméno, které se tak jako tak již dlouhá léta v rámci Daimleru vnitřně používalo pro autobusovou odnož v rámci skupiny (byť nešlo o samostatný subjekt v právním slova smyslu). V rámci německého gigantu tak dojde k určitému zpřehlednění, protože Daimler Buses je na rozdíl od EvoBusu pojmenováním, které jednoznačně vyjadřuje příslušnost k vyššímu celku a lze jej jednoduše provázat s komunikací celé skupiny. Šéf EvoBusu (potažmo divize Daimler Buses) Till Oberwörder dával změnu názvu navíc i do souvislostí se strategickými cíli bezemisní dopravy, avšak předmětný výrok nám přijde svou konstrukcí natolik šroubovaný a ve svém důsledku hloupý, že jej nebudeme ani přetiskovat a „potěšili“ jsme jim jen naše fanoušky na Facebooku.

Pod Daimler Buses GmbH přejdou všechny značky, které dosud působily pod EvoBusem, tj. Mercedes-Benz, Setra, OMNIplus (prodej náhradních díl) a BusStore (prodej ojetých autobusů), přičemž se předpokládá jejich zachování.

Podobné články