Menu

Janov vysoutěžil stavbu nových páteřních koridorů

Trolejbus v Janově na ilustračním snímku. (foto: Arbalete/Wikipedia.org)
Trolejbus v Janově na ilustračním snímku. (foto: Arbalete/Wikipedia.org)
Stáhnout PDF
Trolejbusy
09. 01. 2023 15:44
Vít Hinčica
1 minuta čtení

Radnice italského Janova vybrala projektanty a zhotovitele čtyř páteřních koridorů, tzv. silových os. Na třech těchto osách se mají objevit parciální trolejbusy, na čtvrté elektrobusy s rychlonabíjením. Jak trolejbusové, tak elektrobusovou osu vyprojektuje a postaví dočasné sdružení společností ICM, Leonardo a Colas Rail Italia, a to za souhrnnou částku zhruba 177 milionů EUR (odhad byl přes 180 mil. EUR).

Tendr vypsaný v první polovině října byl o pár týdnů prodloužen, a tak byl vyhodnocován až v polovině prosince 2022. Díky rychlému vyhodnocení soutěže se už ale od počátku tohoto roku může, alespoň dle vyjádření radnice z minulého týdne, nastartovat stavební činnost. Zadávací dokumentace nicméně počítala s tím, že všechny čtyři osy budou muset být nejprve vyprojektovány, na což mají vítězné společnosti čas až tři měsíce, a tak se nedá čekat, že by se už tuto zimu v Janově čile stavělo. 

Dodejme, že pro všechny čtyři osy se má letos soutěžit celkem 145 parciálních trolejbusů a elektrobusů. Počty jednotlivých druhů dopravních prostředků stále sděleny nebyly. Pokud se podaří osy realizovat, dočká se janovská městská doprava důležitého impulsu v rozvoji elektrické trakce. Trolejbusy jsou ostatně v Janově v setrvalém úpadku; loni bylo například zjištěno, že se kvůli stavebním pracím ve městě či dopravním nehodám na několika místech přerušilo trolejové vedení a trolejbusy jezdily části svých tras, a někdy i trasy celé, na dieselagregát, který je ovšem nejen provozně nákladný, ale také značně hlučný, případně se namísto trolejbusů nasadily autobusy.  

Podobné články