Menu

Dodávky Avangardů pro Petrozavodsk v polovině

První nový trolejbus pro Petrozavodsk. (foto: Администрация Петрозаводского городского округа)
První nový trolejbus pro Petrozavodsk. (foto: Администрация Петрозаводского городского округа)
Stáhnout PDF
Trolejbusy
30. 03. 2022 21:04
Vít Hinčica
1 minuta čtení

Ruský Petrozavodsk na počátku března tohoto roku přivítal první z 16 objednaných Avangardů. V současnosti už má toto město ležící severně od Petrohradu dle svého primátora k dispozici 10 vozů, zbytek nové série vozidel měl dle nasmlouvaného plánu dojít do června t. r., v praxi se však dodávka možná uspíší. 

Jeden z nových Avangardů. (foto: Respublika/Lilija Končakova)

Soutěž na nové vozy byla rychlá, a ačkoli přinesla úsporu, a tedy možnost přikoupení jednoho vozu navíc oproti 15 zamýšleným, nakonec vyvolala otázku, zda nebyla jen dobře sehraným divadlem. Na jedné straně soutěž trvala pouhých 9 dní, přesto přivítala hned tři uchazeče, kteří všichni byli připuštěni do hodnotící fáze. Na tom by ještě nebylo nic tak podezřelého, neboť přípravy na tendr se táhly několik let. Jenže už po 8 dnech od vyhlášení vítěze se v ruských médiích objevily záběry, které měly vyobrazovat pokročilou výrobu prvních nových vozidel. Jinými slovy měla vologdská Trans-Al’fa zvládnout během méně než 20 dní podat bezchybnou nabídku, vyhrát soutěž, podepsat smlouvu s objednatelem a ještě rozpracovat první skříně do pokročilého stádia. I kdyby uveřejněné záběry nebyly autentické a vyobrazovaly jinou produkci, faktem je, že první nové vozidlo bylo dodáno do Petrozavodsku už 3. března 2022, tj. tři týdny od vyhlášení vítěze, přičemž další vozy následovaly vzápětí.

Vozidla mají řadu moderních vymožeností, o kterých si dosud v petrozavodských trolejbusech mohli cestující i řidiči jen nechat zdát. (foto: Respublika/Lilija Končakova)

Interiér. (foto: Respublika/Lilija Končakova)

Petrozavodské cestující začne 5 prvních Avangardů převážet od 1. dubna 2022. Pro město se jedná o velikou událost, protože míra opotřebení jeho více než 60členné trolejbusové flotily dosáhla v tomto roce už 98 % a téměř polovina evidovaných trolejbusů se nachází mimo provoz. Petrozavodská radnice si je vědoma toho, že 16 nových vozů není dostatečných, nicméně je vděčná aspoň za tento počet, na který se rozhodla upustit z erárního měšce místní vláda, jelikož poslední dekádu se v oblasti trolejbusové dopravy nezmohl Petrozavodsk téměř na nic jiného než na přijímání trolejbusových ojetin v podobě darů. Nový typ trolejbusu v ulicích města vyzkoušel jako první nejstarší petrozavodský řidič Nikolaj Junicynyj, který s trolejbusy pracuje už od roku 1972. 

Podobné články