Menu

Dalších 13 trolejbusů HESS pro Salzburg

Trolejbus HESS lighTram® 19 DC z v rakouském Salzburgu v létě roku 2020. (foto: Libor Hinčica)
Trolejbus HESS lighTram® 19 DC z v rakouském Salzburgu v létě roku 2020. (foto: Libor Hinčica)
Stáhnout PDF
Trolejbusy
06. 03. 2022 19:09
Libor Hinčica
1 minuta čtení

Rakouský Salzburg využil další opci na nákup nových parciálních trolejbusů. Smlouva mezi Mozartovým rodištěm a švýcarským výrobcem HESS ze září 2018 počítala s možností dodání až 50 vozidel v průběhu devíti let. S ohledem na to, že dodávka pro rok 2022 čítající sedm vozů již byla uvedena do provozu, týká se nová objednávka trolejbusů s termínem dodání v letech 2023 a 2024.

Podle kupní smlouvy podepsané v lednu 2022 by mělo být v prvním čtvrtletí roku 2023 předáno do provozu dalších šest trolejbusů a v prvním čtvrtletí roku 2024 sedm vozů lighTram® 19 DC. Tím stoupne počet švýcarských trolejbusů v Salzburgu na 42 kusů, přičemž dopravce bude mít ještě dostatek času využít opci na nákup zbylých osmi trolejbusů.

Trolejbusy lighTram® 19 DC pro Salzburg jsou 18,75 m dlouhé vozy, které nabízejí obsaditelnost až 159 míst (z toho 33 k sezení). Vozidla se vyznačují hliníkovou karoserií patentovaného systému CO-BOLT® a v elektrické části využívají tzv. DC/DC měniče (měniče s galvanickým oddělením), které umožňují některá zjednodušení v elektrické částí (zejména absenci dvojité izolace). Trolejbusy disponují motory s permanentními magnety, jež jsou řešeny jako vodou chlazené. Jako hnací je řešena druhá náprava. Baterie jsou na bázi článků LTO a mají kapacitu elektrické energie 70 kWh. Pravidelně se v současné době využívá jízda na baterie na části trasy trolejbusové linky č. 5 (od zastávky Weidenstraße na jihu Salzburgu po konečnou Untersbergbahn v Grödingu). 

Salzburg je největším rakouským trolejbusovém provozem a jedním z největších v západní Evropě. Dopravce Salzburg AG má dnes k dispozici 118 trolejbusů. Kromě HESSů jde o trolejbusy Solaris Trollino 18 AC (v provedení druhé i třetí generace a ve verzi MetroStyle) a Van Hool AG 300T. Právě trolejbusy belgického Van Hoolu z let 2000 až 2003 jsou v současné době nahrazovány novými trolejbusy z produkce HESSu. Část nově objednaných vozů by měla sloužit v rámci plánované reorganizace linek MHD i pro posílení úlohy trolejbusového provozu.

Podobné články