První hybridní autobusy na Slovensko dodá Iveco

Poslední ze tří soutěží na nové autobusy v Žilině zná již svého vítěze. Místní DP poptával vůbec poprvé hybridní autobusy, přičemž nabídky na jejich dodání podali dva zájemci – Solaris Bus & Coach a COREX, který zastupuje značku Iveco Bus.

Novinkou na Slovensku budou hybridní autobusy. Dodat je má Iveco Bus. (ilustrační foto: Iveco Bus)

Právě druhý jmenovaný se dočkal v tendru vítězství, když nabídl jeden vůz za částku 420 900,00 €, tj. cca 11 mil. Kč. Solaris oproti tomu chtěl za své řešení hybridu výrazně více – 454 000 €, tedy zhruba 11,9 mil. Kč. Právě velký cenový rozdíl stál za tím, že polský výrobce skončil nakonec v poli poražených. V dalších hodnotících kritériích – nákladech na energii a technické vyhotovení vozidla – si totiž Solaris vedl výrazně lépe. V součtu mu to ale nestačilo a firma po elektronické aukci prohrála o pouhé dvě setiny bodů, když COREX získal 94,55 bodů, zatímco Solaris „jen“ 94,53 bodů.

Celkem by mělo do Žiliny zamířit 16 hybridních autobusů. S ohledem na nabídku Iveca je zřejmé, že se bude jednat o model Iveco Urbanway Full Hybrid, který využívá hybridního systému britské společnosti BAE Systems. Prakticky identické řešení od téže firmy používá ve svých hybridech od loňského roku i Solaris.

Nákup hybridních vozů by měl být spolufinancován z prostředků EU.

Libor Hinčica