Solaris dodá 99 autobusů do Norska

Na začátku příštího roku významně naroste počet autobusů polského výrobce Solaris v Norsku. Dodávky autobusů polského výrobce směřovaly v rámci skandinávských zemí v minulosti zejména do Švédska, nicméně například rok 2015 patřil v rámci prodejů v tomto regionu k velmi slabým. Letos se však opět podařilo uspět nejen ve Švédsku, ale i ve Finsku a Norsku. Poslední jmenovaná země by měla odebrat v roce 2017 přinejmenším 99 nových autobusů, které budou nasazeny v hlavním městě Oslo a nejbližším okolí.

V norském Oslu je možné se potkat s 12m vozy New Urbino již od loňska. (foto: Sebastian Grellus)

Oněch 99 autobusů představuje součet dvou nezávislých zakázek. První z nich zahrnuje dodání 75 článkových vozů Solaris Urbino o délce 18,75 m, které by měla převzít společnost Unibuss. Tyto autobusy budou vyhotoveny ještě v provedení tzv. třetí generace, tedy ve verzi, která by měla být v průběhu příštího roku nahrazena aktuální novou generací známou jako New Urbino. Všechny vozy budou vybaveny motory DAF EURO 6. Těmi bude disponovat také 24 autobusů Urbino 12, které si objednal dopravce Nobina. Tyto autobusy však už budou vyhotoveny jako Nové (New) Urbino.   

Zajímavostí je, že autobusy by měly být vybaveny sedadly pro příměstské nasazení, ačkoli se s nimi počítá výhradně na linkách MHD v rámci Osla. Důvodem je snaha dopravce nabídnout cestujícím co nejvyšší komfort cestování. Motory autobusů budou uzpůsobeny pro palivo HVO, tedy bionaftu poslední generace.

Všech 99 autobusů má být zákazníkům předáno v průběhu prvního čtvrtletí roku 2017. „Toto jsou velké a velmi prestižní zakázky. Vítězství v nich dokazuje, že značka Solaris získala důvěru zákazníků v Norsku. Jsme velice vděčni za tuto důvěru a ujišťujeme naše zákazníky, že obdrží vozidla, která plní veškerá očekávání cestujících i zákazníků,“ uvedl k nákupu Eberhard Wolters z oddělení prodeje Solarisu. V současné době se na norských silnících prohání 369 autobusů ve 24 městech. Jakmile bude dokončen kontrakt, o němž pojednáváme v našem článku, vyšvihne se Solaris opět na pozici nejvýznamnějšího dodavatele městských autobusů v Norsku.