Menu

V Eberswalde uvedli do provozu dvojici Trollin

Trolejbusy se dostávají do provozu přibližně v ročním skluzu oproti původně předpokládanému termínu. (foto: BBG)
Trolejbusy se dostávají do provozu přibližně v ročním skluzu oproti původně předpokládanému termínu. (foto: BBG)
Stáhnout PDF
Trolejbusy
20. 04. 2024 18:51
Libor Hinčica
1 minuta čtení

Trolejbusový provoz v německém Eberswalde se po čtyřech měsících od dodání dočkal zařazení dvou nových parciálních trolejbusů Solaris Trollino 18 s elektrickou výzbrojí od Kiepe Electric. Ty si místní dopravce Barnimer Busgesellschaft objednal již na konci roku 2021 na základě nabídky Solarisu, který byl jediným účastníkem vypsaného tendru. Cena za jeden vůz se měla blížit jednomu milionu eur.

Původně se uvádělo, že trolejbusy budou doručeny do konce prvního čtvrtletí roku 2023, dodávka se však výrazně opozdila v důsledku absence komponentů pro výrobu elektrických výzbrojí (po Covidu-19), a tak se oba trolejbusy dostaly do Eberswalde až s devítiměsíčním zpožděním, přesněji 19. 12. 2023. Už 17. 1. 2024 obdržely oba trolejbusy potřebná povolení pro provoz ze strany německých úřadů a získaly evidenční čísla 064 (RZ: BAR-OG 964) a 065 (RZ: BAR-OG 965). Přesto trvalo další tři měsíce, než byly trolejbusy předány do provozu, neboť vozidla vykazovala celou řadu výrobních nedostatků, které musely být před uvedením do služeb cestujícím odstraněny.

Oficiální prezentace se konala až dne 18. 4. 2024 v zastávce Südend od 14:00, kam byli sezváni hosté z řad zástupců města, okresu Barnimer, novinářů a dopravce. Sešlosti se z dvojice trolejbusů účastnil jen vůz ev. č. 064, neboť druhý byl v mezičase opatřen reklamním polepem, který zakryl podnikové šedo-zelené lakování, do nějž jsou již nová Trollina oproti dříve dodaným dvanácti vozům s výzbrojí od Cegelecu (jež jsou bílo-zelená) oděna.

Volba zastávky Südend pro prezentaci nebyla náhodná. Jde totiž o počáteční stanici dosud ryze autobusové linky číslo 910, na níž by měla být dvojice Trollin primárně nasazována. Ke stávajícím tradičním trolejbusovým linkám 861 a 862 tak přibude linka třetí. Od zastávky Südend po zastávku Schneiderstraße budou trolejbusy využívat elektrickou energii z baterií, následně pojedou čtyř a půlkilometrový úsek pod trolejovým vedením až k zastávce Kleiner Stern, odkud budou opět na baterie pokračovat do části Finowfurt, kterou linka číslo 910 projíždí velkou blokovou smyčkou.  

Podobné články