Menu

Změna v rumunské Craiově. Tramvaje dodá PESA

PESA Twist pro Craiovu na vizualizaci výrobce. (foto: PESA)
PESA Twist pro Craiovu na vizualizaci výrobce. (foto: PESA)
Stáhnout PDF
Tramvaje
19. 07. 2021 21:22
Libor Hinčica
1 minuta čtení

Polská PESA uspěla ve výběrovém řízení na dodávku 17 nových tramvají pro město Craiova v Rumunsku. Původním vítězem výběrového řízení se stala už loni v létě společnost Tatra-Jug z Ukrajiny. Po protestu ze strany Pesy byl však vyloučen nejen ukrajinský výrobce, ale i druhý účastník v pořadí v podobě tureckého výrobce Durmazlar. Pesa se tak prodrala na první příčku až z třetí pozice.

Výběrové řízení na dodávku 17 nových tramvají o délce cca 25 m se nerodilo snadno. Město sice dostalo příslib dotací, díky nimž na jeho bedrech měla spočinout jen cca 2 % celkových nákladů, avšak soutěž se nedařilo správně vypsat. V prvním tendru vypsaném už v lednu 2019 byly podmínky nastaveny tak, že se do soutěže nepřihlásil vůbec nikdo. Opakovaná soutěž byla zrušena v prosinci 2019, a to opět pro stanovení podmínek, jež nemohl žádný uchazeč fakticky splnit. Teprve třetí soutěž, do níž bylo možné podávat nabídky do 10. 2. 2020, byla úspěšná. O kontrakt měli zájem výrobci Tatra-Jug, Pesa a dvojice tureckých producentů – Bozankaya a Durmazlar.

Pohled do interiéru vozu PESA Twist pro rumunskou Craiovu. (foto: PESA)

Přes vítězství Tatra-Yugu ale nebylo možné uzavřít smlouvu kvůli protestu polského výrobce. Odvolací úřady přitom daly Pese zapravdu, takže producent z Bydgoszcze poskočil náhle na první místo.  Vozidla pro Craiovu budou dlouhé 27 m a vycházet budou z rodiny Pesa Twist (jako model Twist Craiova). Tramvaje budou jednosměrné a vybaveny budou celkem 58 sedadly. Dodávky mají proběhnout do 22 měsíců od podpisu smlouvy, k čemuž došlo v červenci 2021.

PESA vyrobila téměř 800 tramvají, z nichž více než 170 putovalo na export. V rámci Rumunska jsou vozy PESA Swing k vidění ve městě Cluj-Napoca (Kluž), brzdy budou zahájeny také dodávky do Iasi. V našich končinách vyhrála PESA nedávno výběrové řízení na dodávku nových vozů pro Košice, smlouva ale ještě nemohla být podepsána.

Připomeňme, že v Craiově je v provozu jediná tramvajová trať o délce 16,7 km, která byla uvedena do provozu v roce 1987. Na trase jsou provozovány tři linky (jedna v celé délce, zbylé dvě jen v částech). Ve vozovém parku je dnes okolo 30 tramvají, z nichž však nemalá část není pojízdná.  

Podobné články