Menu

Zahájeny dodávky nových trolejbusů pro Mykolajiv

Snímek ze včerejší prezentace. (foto: Миколаївська міська рада)
Snímek ze včerejší prezentace. (foto: Миколаївська міська рада)
Stáhnout PDF
Trolejbusy
12. 09. 2021 21:07
Vít Hinčica
1 minuta čtení

Jihoukrajinský Mykolajiv zahájil plošnou obnovu svého trolejbusového parku. Včera přivítal ve svých ulicích prvních 10 dodaných z celkem 40 objednaných trolejbusů typu Dnipro-T203, a to při příležitosti své 232leté existence. Nové vozy jsou řešeny jako klasické, s nouzovým bateriovým pohonem do vzdálenosti 1 km, a stejně tak tomu bude i u dalších 30 kusů. Město ještě plánuje brzy pořídit 20 parciálních vozů. Trolejbusy pro Mykolajiv vyrábí Južmaš na bázi karosérií dodaných z Běloruska, dodavatelem je TD Litan, který vyhrál loni v listopadu výběrové řízení. Kvůli letos vyhroceným politickým vztahům mezi oběma zeměmi hrozilo, že se nebude moci výroba trolejbusů naplno rozběhnout, nakonec by ovšem měla být dokončena bez problémů.  

Interiér. (foto: Миколаївська міська рада)

Vozy jsou financovány z úvěru Evropské banky pro obnovu a rozvoj, a to ve výši 20 mil. EUR, část přidělených financí ovšem poputuje i na jiné účely než na obnovu trolejbusových vozidel. První desítka nových trolejbusů má být vypravena na místní linky 20. září 2021 а radnice napsala, že se mohou objevit úplně všude.

A ještě dva snímky nových vozidel. (foto: Миколаївська міська рада)

Celkem 60 zamýšlených nových trolejbusů by mělo kompletně obnovit stávající mykolajivskou flotilu, která měla doposud okolo 50 trolejbusů, zároveň by mělo dojít i k posílení úlohy trolejbusové dopravy ve městě. Dá se čekat, že si město ještě ponechá pro další léta v provozu některá mladší vozidla, kterými disponuje, i tak se jedná o na ukrajinské poměry nebývalou míru obnovy trolejbusového vozového parku (de facto více než 100%). Podobně rychlou a masivní obnovu trolejbusového parku předvedl na Ukrajině, a to nedávno, už jen Mariupol.

Podobné články