Menu

Varšava vypsala tržní konzultace na až 160 tramvají

Pokud by Varšava skutečně nakoupila všech 160 tramvají, na něž nyní vypsala tržní konzultace, bude to znamenat definitivní tečku za místními vysokopodlažními Konstaly všech modifikací. (foto: Bc. Petr Bystroň)
Pokud by Varšava skutečně nakoupila všech 160 tramvají, na něž nyní vypsala tržní konzultace, bude to znamenat definitivní tečku za místními vysokopodlažními Konstaly všech modifikací. (foto: Bc. Petr Bystroň)
Stáhnout PDF
Tramvaje
20. 11. 2023 19:56
Libor Hinčica
1 minuta čtení

Provozovatel tramvají v polské metropoli, Tramwaje Warszawskie, vypsal tržní konzultace na dodávku až 160 nových tramvají, které by měly umožnit vyřadit z provozu všechny zbylé vysokopodlažní vozy. Ty stále tvoří zhruba 30 % vozového parku dopravce, zatímco nízkopodlažních tramvají je 434.

26. 10. 2023 byla převezena do města s mořskou pannou ve znaku poslední ze 123 objednaných tramvají z produkce Hyundai Rotem. Jihokorejský výrobce se stal nečekaně vítězem soutěže na tramvaje pro Varšavu v roce 2019 s tím, že kromě 123 vozů základního kontraktu si bylo možné objednat ještě dalších 90 v rámci opce. Už v září 2022 ale bylo opatrně sděleno, že k využití opčního práva na dokoupení dalších tramvají patrně nedojde, a to přesto, že Tramwaje Warszawskie opakovaně zmínily, jak jsou s nově dodávanými vozidly spokojené. Jablkem sváru se staly – jak už to v obdobných případech bývá – peníze. Hyundai s ohledem na situaci ve světě požadoval navýšení plateb za nově dodávaná vozidla, ale Varšava (na rozdíl například od Bratislavy, Brna či Plzně) neměla možnost přisypat na pokyn dodavatele peníze do rozpočtu, a tak se „stolica Polski“ rozhodla, že upřednostní vypsání nové soutěže, v níž bude poptávat tentokrát až 160 vozů.

Základní kontrakt počítá s dodáním 20 jednosměrných tramvají o délce max. 33 m, zbylých 140 vozů (jejichž konfigurace nebyla prozatím upřesněna) nebude město vázáno zakoupit. Dodávky tramvají by měly probíhat do posledního čtvrtletí roku 2032. Vypsané tržní konzultace mají městu dopomoci získat informace o aktuálním vývoji na trhu a otevřít diskuzi nad smluvními podmínkami. Firmy se mohou přihlásit do 21. 11. 2023, přičemž nezbytnou podmínkou je prokázání reference na dodání alespoň 15 tramvají. Ukončení konzultací se předpokládá do 29. 12. 2023, následně lze očekávat finalizaci zadávací dokumentace.

Podobné články