Menu

Varšava ukázala vizualizace interiéru metra od Škodovky

Vnější návrh designu vozů pro Varšavu. (zdroj: TZ města Varšavy)
Vnější návrh designu vozů pro Varšavu. (zdroj: TZ města Varšavy)
Stáhnout PDF
Metro
16. 08. 2021 13:03
Libor Hinčica
1 minuta čtení

Město Varšava dnes ukázalo vizualizace vzhledu nových souprav metra, které bude do polské metropole na základě vítězství ve výběrovém řízení dodávat Škoda Vagonka. Škodovka uspěla v tendru na dodávku celkem 45 šestivozových vlaků, z nichž první měl být do provozu předán v září 2021. Již dnes je však jasné, že projekt nabral určité zpoždění a nově oznámený termín dodání první soupravy je stanoven „do konce roku 2021“.

Pohled do interiéru metra Varsovia. (zdroj: TZ města Varšavy)

Škoda již dříve ukázala, jak by měl vypadat design vnějšího provedení vozidel, které bylo pojmenováno jako „Varsovia“. Nyní byl představen i návrh interiéru vozidel. Šestivozový vlak má nabídnout až 230 míst k sezení – v čelních vozech bude 33 podélně uspořádaných sedaček, ve vložených 41 sedadel. Celková plocha pro stojící cestující činí 181,4 m2. Jeden vlak tak zvládne pojmout až 1 500 cestujících. U vybraných dveří se budou nacházet i elektrické výsuvné plošinky, které překonají mezeru mezi dveřmi a nástupištěm a umožní jednoduchý nástup vozíčkářům. Pro informovanost cestujících bude sloužit mimo jiné 46 LCD displejů.  

Sedačky jsou od dveří odděleny skleněnými zástaněmi s logem Škodovky. (zdroj: TZ města Varšavy)

Výroba souprav probíhá v závodech Škodovky v Ostravě a v Plzni. Základní kontrakt počítá s dodáním 37 vlaků (222 vozů; z toho 74 s kabinou strojvůdce), zbylých 8 je předmětem opce. Specialisté varšavského metra se účastní technických přejímek vozidel v rámci jednotlivých procesů jejich výroby. Dosud bylo úspěšně převzato 9 hrubých staveb vozů po lakování. Nové vlaky mají sloužit především pro zajištění provozu na prodloužení linky M2, část pak i jako náhrada nejstarších vozů typu 81-71 a 81-57.

Soupravy budou řešeny jako průchozí. Šestivozový vlak nabídne až 1 500 míst. (zdroj: TZ města Varšavy)

Podobné články