Menu

V polském Solarisu probíhá stávka

Pohled do výrobní haly Solarisu v květnu 2015. (foto: Libor Hinčica)
Pohled do výrobní haly Solarisu v květnu 2015. (foto: Libor Hinčica)
Stáhnout PDF
Autobusy
28. 01. 2022 18:11
Libor Hinčica
2 minuty čtení

Výrobní závod společnosti Solaris Bus & Coach (člen skupiny CAF) v Polsku se musí potýkat se stávkou části svých zaměstnanců. Ti vstoupili do stávky již od pondělí 24. 1. 2022 po předchozím oznámení o tom, že se zástupci odborů ani po několika týdnech nedohodli s vedením společnosti na nárůstu mezd.

Vedení společnosti Solaris již dříve oznámilo, že právo odborů na stávku plně respektuje, samozřejmě za podmínek dodržování platných předpisů, zejména skutečnosti, že nebude bráněno v práci těm zaměstnancům, jež se nehodlají stávky zúčastnit. Podle údajů vedení Solarisu referendum o stávce většina pracovníků nepodpořila, anebo se jej nezúčastnila (51,1 %) a představitelé firmy neopomněli zdůraznit, že v průběhu stávky nemají stávkující zaměstnanci nárok na mzdu. Ke stávce od pondělních šesti hodin ráno přesto skutečně došlo a v pátek 28. 1. 2022 ještě stále trvá.

Odbory přitom tvrdí, že výroba se v Solarisu prakticky zastavila a týká se všech pracovišť, oproti tomu vedení společnosti uvádí, že produkce běží dál, byť v omezeném režimu, protože stávky se má účastnit jen cca 23 % všech zaměstnanců firmy (v případě počtu pracovníků v dílenských profesích mělo jít ve středu o 36 %). Vedení společnosti navíc zveřejnilo tvrzení, že podpora stávky slábne, neboť úterní data měla být o něco vyšší v neprospěch zaměstnavatele (25 % všech zaměstnanců a 39 % pracovníků ve výrobních procesech). Podle slov Mateusze Figaszewského, jenž je ve společnosti mj. stále zodpovědný za oblast komunikace, se podařilo ve středu 26. 1. 2022 dokončit pomocí pracovníků nezapojených do stávky výrobu třech autobusů. Plán výroby pro tento den ovšem počítal s výrobou 8 vozidel, navíc odbory s uvedenými čísly nesouhlasí a tvrdí, že podpora stávky naopak roste (hovoří až o 90 % všech pracujících).

Ve čtvrtek 27. 1. 2022 sestoupil mezi pracovníky do výrobní haly prezident Solarisu Javier Calleja ve společnosti jednoho z členů představenstva. Snaha o nastavení lidské tváře se však u protestujících s příliš velkým pochopením nesetkala a svého šéfa měli doslova vypískat. Přesto se mělo podařit dosáhnout průlomu a dohody na setkání mezi stávkujícími a šéfem plánované na pátek 28. 1. 2022. Na tuto avizovanou schůzku, na níž přijeli do Bolechowa i představitelé odborového hnutí z Varšavy, nakonec nedošlo. Šéf Javier Calleja měl setkání odvolat pro nepříznivou pandemickou situaci a šéfové obou odborových hnutí z Varšavy nebyli do závodu vůbec vpuštěni. Odboráři reagovali na situaci slovy o pokrytectví, neboť o pouhý den dříve zjevně aktuální pandemická situace vrásky šéfům nedělala. Očekávaný průlom v jednáních tak nenastal a na pondělí 31. 1. 2022 je nyní avizována demonstrace před sídlem firmy. Zde se očekává i přítomnost šéfa patrně nejslavnějšího polského hnutí Solidarnośc Piotra Dudy.

Stávkující požadují, aby Solaris navýšil mzdy pracovníků, a to o celých 800 zlotých (zhruba 4 000 Kč), přičemž 400 zlotých má představovat částku za loňský rok a 400 zlotých letošní navýšení. Ačkoli odbory postupně z této sumy snižovaly (došly dokonce až k celkové částce 400 zlotých), s vedením firmy se nedohodly. To uvádí, že od 14. 1. 2022 zvýšila společnost všem platy o 5 %, přičemž minimální částka těchto zvýšení má činit 270 zlotých. Odbory tuto sumu nezpochybňují, uvádějí však, že většina pracovníků ve firmě dosáhne právě na uvedenou sumu 270 zlotých (1 350 Kč), zatímco procentuální navýšení je výhodné pro úzkou skupinu lidí na nejvyšších manažerských postech. S ohledem na vyhrocení situace v posledních dnech se v rámci svých požadavků vrátily navíc k původnímu požadavku navýšení o 800 zlotých.

Podobné články