Menu

V Olsztyně se objevila tramvaj PESA Twist. Na zkoušku

Tramvaj Pesa Twist z dodávky pro Craiovu v Olsztyně. (zdroj: transport-publiczny.pl)
Tramvaj Pesa Twist z dodávky pro Craiovu v Olsztyně. (zdroj: transport-publiczny.pl)
Stáhnout PDF
Tramvaje
17. 11. 2022 19:42
Libor Hinčica
1 minuta čtení

Nejmladší polský tramvajový provoz – Olsztyn – se dočkal další nové tramvaje. Nebude ale vozit místní cestující a potkávat ji bude možné jen krátkodobě. Jde totiž o první z nově vyrobených tramvají PESA Twist pro rumunské město Craiova, která se bude v Olsztyně pouze testovat.

Tramvaje v Olsztyně vyjely teprve v prosinci 2015, přičemž dodavatelem prvních vozidel se stal Solaris, který předal do města 15 svých vozů z rodiny Tramino. V dalším výběrovém řízení vyhrál překvapivě turecký Durmazlar, jenž dodal prozatím během let 2020 a 2022 tucet vozů a na další může do konce roku uplatnit Olsztyn opci.

S ohledem na to, že tramvajová síť vznikla jako zcela nová, byla koncipována na vozidla se šířkou 2 500 m, zatímco běžnou max. šířkou polských tramvají je 2 400 mm. Této skutečnosti využívají výrobci pro zkoušky svých nových tramvají. Už v létě 2019 zamířila do města jedna z 12 tramvají Stadler Metelica pro bolívijské město Cochabamba, jež byla zkompletována v běloruském Minsku. Nyní se zde objevil i první z vyrobených vozů Pesa Twist pro rumunskou Craiovu.

V Craiově uspěla Pesa v tendru na dodávku celkem 17 tramvají o délce 27 m s 58 místy k sezení. Do Olsztynu byla tramvaj „Twist“ převezena v neděli 6. 11. 2022 ve večerních hodinách. V Olsztyně by měly probíhat zkoušky až do konce listopadu, a to na trasách linek č. 1 a 3. Ačkoli tramvajová síť ve městě je uzpůsobena pouze pro provoz obousměrných tramvají, a vůz pro Craiovu je jednosměrný, nebude nutné v jednom směru s tramvají trasu vycouvávat. V síti se totiž nacházejí trojúhelníky, které umožní obrat vozidla. Zkoušky ale budou i tak probíhat pouze v noci – v době, kdy je běžný provoz zastaven.

Podobné články