Menu

V Mostě vyjede první Urbanway. Ojetý

Flotilu vozového parku kloubových autobusů u DPmML dosud tvořilo jen devět ojetých autobusů Citybus 18M z Prahy. Nyní se k nim přidá i první Urbanway. (foto: DPmML)
Flotilu vozového parku kloubových autobusů u DPmML dosud tvořilo jen devět ojetých autobusů Citybus 18M z Prahy. Nyní se k nim přidá i první Urbanway. (foto: DPmML)
Stáhnout PDF
Autobusy
01. 12. 2021 19:51
Libor Hinčica
1 minuta čtení

Dopravní podnik měst Mostu a Litvínova (DPmML) pořídil do svého vozového parku první článkový autobus Iveco Urbanway v dieselovém provedení. Autobus, jenž obdržel ev. č. 99, ovšem nebyl pořízen jako nový, ale coby ojetý, přičemž mostecko-litvínovský DP za něj zaplatí 3 241 240,20 Kč (bez DPH), a to formou splátek.

Vůz byl totiž v roce 2017 pořízen na leasing, který zastřešuje společnost Raiffeisen – Leasing s. r. o. Původním kupujícím byla společnost OverLine, která je součástí holdingu BusLine. Právě od ní byl autobus pořízen, když DPmML převzal předmětnou leasingovou smlouvu na sebe.

Pohled do interiéru vozu. (foto: DPmML)

Autobus byl nejprve mezi květnem a říjnem 2017 provozován u DP měst Liberce a Jablonce nad Nisou pod ev. č. 994, přičemž tehdy byl vůz ještě v majetku výrobce (Iveco Czech Republic), který jej na sever Čech na několik měsíců zapůjčil. Záhy si jej pořídil BusLine (prostřednictvím zmíněné společnosti OverLine), který vůz nasadil od března 2018 opět v Liberci na linky místní MHD (v té době již pod ev. č. 621). Jenomže už v lednu 2019 BusLine na linkách MHD v Liberci skončil poté, co v červenci předešlého roku sám vypověděl diskutabilní smlouvu na zajišťování částí výkonů liberecké městské autobusové dopravy. Vůz se tak stal nadbytečným a více než rok zůstal bez užitku odstaven. Teprve v květnu 2020 se pro něj našlo využití na linkách MHD v České Lípě (rovněž provozované BusLinem), odkud v srpnu 2020 přešel do služeb Dopravní společnosti Ústeckého kraje, jež si vůz pronajala coby náhradní vozidlo. Ani tento pronájem však neměl dlouhého trvání. Autobus svezl své poslední cestující v únoru 2021 a v březnu byl opět vrácen BusLinu. Tomu se pak podařilo nalézt společnost řeč s Dopravním podnikem měst Mostu a Litvínova, který smlouvu převzal v říjnu 2021.

A ještě zlevé strany. (foto: DPmML)

V Mostě se autobus dočkal přelakování do barev DPmML a nezbytných úprav nutných před zařazením do provozu (zejména doplnění odbavovacího systému). V provozu s cestujícími se vůz objeví poprvé dne 2. 12. 2021, přičemž se počítá s jeho nasazováním na nejvytíženější autobusové linky v Mostě, což jsou linky čísel 30 a 31. Kromě staronového Urbanwaye má DPmML k dispozici ještě 9 kloubových autobusů Irisbus Citybus 18M, které všechny pořídil jako ojeté z Prahy v průběhu let 2019 a 2020 a jež dnes slouží zejména pro zajištění náhradní dopravy za tramvaje během rekonstrukce meziměstské trati od Chemopetrolu do Litvínova.

Podobné články