Menu

V Charkově opět vyjely trolejbusy. Primátor chce nakupovat další „parciály“

Už zase jezdí! (foto: Харківська Міська Рада)
Už zase jezdí! (foto: Харківська Міська Рада)
Stáhnout PDF
Trolejbusy
17. 05. 2022 09:14
Vít Hinčica
1 minuta čtení

Včerejší den byl v Charkově naplněn mírným optimismem. Po více než dvou měsících totiž opět zahájila činnost místní hromadná doprava. Do provozu vyjelo nejen 68 autobusů, ale také 14 trolejbusů (zdroje se ve skutečných počtech mohou lišit). Zatím se ovšem nepodařilo zprovoznit tramvajovou dopravu, ačkoli to bylo v plánu také. 

Vozový park MHD Charkova byl válkou značně poškozen, ruská vojska ovšem nestihla nadělat městu tak markantní škody jako třeba Mariupolu, kde byly zničeny nebo vážně poškozeny téměř všechny trolejbusy (všechny byly přitom nové, nedávno dodané), a tak boje v Charkově přežilo hned několik desítek autobusů i trolejbusů a také několik tramvají. Primátor města, Igor Těrechov, včera uvedl, že by chtěl ve městě v rámci obnovy města přivítat první elektrobusy a nakupovat další parciální trolejbusy. Právě Charkov patřil před válkou v zemi mezi nejsilnější podporovatele trolejbusové dopravy, když neustále rozvíjel nové trolejbusové linky a nakoupil také několik desítek parciálních trolejbusů, čímž se stal jednoznačným ukrajinským číslem jedna ve vlastnictví a provozu těchto vozidel. Parciální trolejbusy ostatně hrají v nynější obnově místní MHD velmi důležitou roli, protože mohou řadu poškozených míst ve městě bez problému objíždět. 

Trolejbusy vyjely i na autobusovou linku 119. (foto: TSN)

Návrat činnosti MHD je důležitý pro chod města. Řada lidí totiž přišla nejen o své příbuzné či přístřeší, ale i o svá osobní vozidla, a tak jim jako nejefektivnější možnost přesunu po městě zůstávaly zpravidla jen kolo nebo vlastní nohy. Do města se navíc poslední týden vrátily desítky tisíce lidí. Sám primátor uvedl, že jakmile válka začala, fungovala ve městě ještě několik dní jen vozidla místního DP, zatímco privátní dopravci z ulic zmizeli (nakonec se 27. února musel přerušit i provoz hromadné dopravy zajišťované městským podnikem). Zatím byly obnoveny trolejbusové linky 1, 5 a 6. Kromě toho byly trolejbusy poslány i na autobusovou linku 119. Další trolejbusové linky budou obnovovány v průběhu tohoto týdne. 

Míra poškození trolejbusové infrastruktury se v Charkově pohybuje okolo jedné třetiny, míra poškození parku je odhadována zhruba na 40 až 50 %. Je tedy poměrně překvapivé vidět, jak rychle se daří Charkovu provoz trolejbusů obnovovat. Metro zůstává stále uzavřené a odhaduje se, že bude uzavřené ještě několik dlouhých týdnů, dokud nebude jisté, že boje Charkovskou oblast zcela neopustily. Pracovníci metra už ovšem začali prověřovat stav některých souprav, ve kterých místní obyvatelé celé týdny přebývali. 

Tramvajová infrastruktura i park byly válkou také těžce zasaženy, přesto se na včerejšek plánoval i návrat tramvají. Nakonec se ukázalo, že tento ambiciózní plán nebude možné realizovat, do konce května se však první linky rozjedou. Provoz MHD je zatím zajišťován nejen v omezených invervalech, ale jen v denních hodinách od 7 ranní do sedmé večerní, a to kvůli platnému zákazu vycházení. Jízdné není nutné až do konce května platit. 

Podobné články