Menu

Uraltransmaš zahájil dodávky tramvají Dostojevskij do Petrohradu

Nová tramvaj Dostojevskij. (foto: Oleg Zoloto/Petěrburgskij dněvnik)
Nová tramvaj Dostojevskij. (foto: Oleg Zoloto/Petěrburgskij dněvnik)
Stáhnout PDF
Tramvaje
01. 10. 2023 14:22
Vít Hinčica
1 minuta čtení

Prototyp nové tříčlánkové tramvaje typu 71-431R dorazil v pátek 1. září 2023 po necelé týdenní cestě z Jekatěrinburgu do petrohradské Sdružené tramvajo-trolejbusové vozovny a hned dalšího týdne se vypravil do ulic města na zkušební jízdy. Celkem dojde do Petrohradu 42 takovýchto tramvají, jež získaly obchodní jméno po slavném ruském spisovateli, jenž v roce 1881 v Benátkách severu skonal (původně se měly tramvaje jmenovat „Petrogradka“). K nim se přidá ještě 12 dvoučlánkových tramvají typu 71-421R s obchodním jménem „Dovlatov“ (původně měl být tento typ označován jménem „Kolomna“). Oba dva typy jsou vyvedeny v sovětském retrostylu podle tramvajového typu LM-57

Interiér nové tramvaje. (foto: Uraltransmaš)

Kontrakty na oba dva typy tramvají byly uzavřeny už v únoru 2022 a vozy již měly být z větší části dodány, Uraltransmaš ovšem nabral při výrobě výrazné zpoždění a k dnešnímu dni má ve výrobě jen pár dalších kusů pro Petrohrad. Přitom v květnu 2023 získal ještě další kontrakt na dalších 22 nových dvoučlánkových retrotramvají, které mají být do Petrohradu dodány do konce června 2024. Oficiálním důvodem pomalého výrobního tempa nových tramvají mají být státní zakázky na novou vojenskou techniku potřebnou pro ruské válečné tažení na Ukrajině. Zatímco tedy do konce září 2023 mělo být dodáno do Petrohradu všech 12 tramvají „Dovlatov“ a 30 tramvají „Dostojevskij“, má Gorelektrotrans k dispozici nyní jen jednu z 54 nasmlouvaných tramvají. Přitom při započtení letošního kontraktu by měl mít Gorelektotrans do poloviny příštího roku už celkem 76 retrotramvají. 

Nová tramvaj na zkouškách na konci září 2023. (autor: vit8204)

Nová tramvaj. (foto: Uraltransmaš)

Nové tříčlánkové tramvaje „Dostojevskij“ jsou obousměrné a mohou do sebe vměstnat až 246 cestujících. Zamíří do třetí tramvajové vozovny, kde jsou krátké poloměry oblouků, a mají být nasazovány na čtyři linky, které křižují centrum města. Navzdory svému vnějšímu retro vzezření představuje typ 71-431R výdobytek dnešní doby. Městský dopravce Gorelektrotrans se ostatně před pár dny médiím pochlubil tím, že obrazovky v nové tramvaji ukazují aktuální počet neplatících cestujících. V tramvaji, podobně jako v posledních sériích nových trolejbusů či ještě nedodaného typu Dovlatov, je totiž nainstalován systém, který propojuje informace ze sčítačů cestujících s počty bankovních či jiných předplatních karet, které byly přiloženy ke čtečkám validátorů. 

Nová plně nízkopodlažní sólo tramvaj 71-628-02 ještě ve výrobním závodu UKVZ. (foto: UKVZ)

Petrohrad se tyto týdny dočkává také příchodu dalších nových tramvají od výrobce PK Transportnyje Sistěmy a nově i od UKVZ, který na konci srpna 2023 dodal prototyp nové sólo tramvaje 71-628-02 (na jaře 2023 byla uzavřena smlouva na 14 tramvají tohoto typu). Celkem budou do Benátek severu proudit v následujících měsících desítky nových tramvají různých typů a modifikací.

 

Podobné články