Menu

Trolejbusy v Avellinu zase nevyjely

Trolejbus v Avellinu minulý týden. (foto: Canale58.com)
Trolejbus v Avellinu minulý týden. (foto: Canale58.com)
Stáhnout PDF
Trolejbusy
13. 12. 2022 09:01
Vít Hinčica
1 minuta čtení

Nekonečná sága avellinských trolejbusů pokračuje. Ani po zahájení intenzivních zkoušek simulujících budoucí provoz se nepodařilo v pondělí 12. 12. 2022 trolejbusy s cestujícími vypravit. Minulý týden měly simulační zkoušky probíhat od pondělí do soboty, jak jsme uváděli, avšak z důvodu slavení Neposkvrněného početí Panny Marie byly na jeden den přerušeny. Zkoušky se sice mohly dokončit v neděli a od pondělí se pak mohlo započít s komerčním provozem, neboť ministerský orgán Ansfisa nevyžadoval trvání intenzivních zkoušek před ostrým provozem po dobu déle než 6 dní, jenže město ani koncesovaný dopravce Air Campania neudělali nic pro to, aby se mohli cestující začít trolejbusy už od tohoto pondělí vozit, ačkoli to někteří politici minulý týden otevřeně slibovali.  

Místní noviny Il Mattino k tomu včera natvrdo uvedly: „Kdpo odpočítávání očekával, že se dnes dveře trolejbusu otevřou veřejnosti, byl zklamán. … Nejdražší a pravděpodobně nejméně užitečné dílo městské mobility ještě není připraveno na velký skok s cestujícími na palubě…“ A ironicky na adresu přerušení zkoušek onoho 8. 12. pokračovaly: „V praxi v den Neposkvrněného početí slavila vozidla a řidiči.“ I kdyby zkoušky s trolejbusy v neděli coby náhrada za den nečinnosti probíhaly, aby byla podmínka šesti dnů splněna, o čemž však ale nejsou důkazy, stejně by trolejbusy od pondělí 12. 12. nemohly vyjet, protože by už musely být dokončeny všechny úřednické procesy. 

Italští novináři totiž vypátrali, že dopravce musí dát na vědomí Ministerstvu infrastruktur a dopravy, že během zkušebního provozu nedošlo k žádným problémům, což dosud neudělal, natož aby se aspoň pochlubil veřejnosti, jak se zkoušky v minulém týdnu vyvíjely a jestli už skončily. I kdyby ale byly už zkoušky ukončené, a to úspěšně, a předmětné ministerstvo bylo o tomto faktu promptně informováno, byrokratický míč se pak přesune na stranu regionu Kampánie, který provoz trolejbusů ještě musí posvětit, a to může trvat několik dalších dní, ale také i týdnů. Vypadá to tedy zatím tak, že ani tento týden se nic nezmění k lepšímu, a protože už potom začnou školákům vánoční prázdniny, bude mít zřejmě město i dopravce o další motivaci méně, proč ještě letos trolejbusy zprovozňovat… 

 

Podobné články