Menu

Třebíčskou MHD má převzít od roku 2025 břeclavský BORS

Na Brněnské ulici v Třebíči zachytil fotograf jedno z 21 Conect, jež jsou v současné době na linky třebíčské MHD nasazována. (foto: Jan Švaříček)
Na Brněnské ulici v Třebíči zachytil fotograf jedno z 21 Conect, jež jsou v současné době na linky třebíčské MHD nasazována. (foto: Jan Švaříček)
Stáhnout PDF
Autobusy
02. 11. 2023 15:45
Libor Hinčica
1 minuta čtení

Městská hromadná doprava v Třebíči má mít od 1. 1. 2025 nového provozovatele. Výběrové řízení na provozování veřejné dopravy na desetileté období vyhrál BORS Břeclav a. s. Soutěž, jež byla vypsána 12. 6. 2023 a do níž se nabídky podávaly po několika prodlouženích do 29. 9. 2023, přilákala podle zprávy z hodnocení nabídek pětici uchazečů, z nichž jeden (BDS-BUS) měl být dle sdělení města vyloučen.

Z pěti nabídek se trojice pohybovala kolem částky (za roční zajišťování provozu MHD) 73,5 mil. Kč. Břeclavský BORS z nich nabídl sumu nejnižší – 73 264 200 Kč (bez DPH). Na čtvrté příčce se ocitla nabídka s cenou necelých 77 mil. Kč, nejdražší nabídku – přes 82,7 mil. Kč – měl podat podle prozatím nepotvrzených informací dosavadní provozovatel MHD – společnost TRADO-MAD ze skupiny ICOM. Město o výsledku tendru informovalo na tiskové konferenci, smlouva ale ještě podepsána nebyla, neboť běží 15denní odvolací lhůta.

Výběrové řízení na provozování MHD bylo bedlivě sledováno, protože poslední soutěž z roku 2016 byla vypsána tak, že zvýhodňovala společnost TRADO-MAD, která pak do soutěže podala nabídku jako jediná. Za to obdrželo město pokutu 1,5 mil. Kč od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), kterou posléze ještě potvrdil Nejvyšší správní soud.

V současné době je v Třebíči provozováno deset linek MHD, na nichž slouží 23 autobusů (z toho dva midibusy). Nový dopravce by měl mít k dispozici 24 vozidel pouze o délce 12 m, z nichž deset budou představovat elektrobusy.

Podobné články