Menu

Stadler podal nabídku na nové tramvaje pro Dnipro a Kryvyj Rih

Stadler Metelitsa v Charkově. (foto: Ivan Ponomarenko/transphoto.ru)
Stadler Metelitsa v Charkově. (foto: Ivan Ponomarenko/transphoto.ru)
Stáhnout PDF
Tramvaje
26. 12. 2021 01:22
Vít Hinčica
1 minuta čtení

Velké překvapení se odehrálo v Dněpropetrovské oblasti. Do opakovaného tendru na 18 nových 100% nízkopodlažních tramvají o délce alespoň 27 m pro města Dnipro a Kryvyj Rih se přihlásil vedle domácí Tatry-Jug, dealera Belkommunmaše, kterým je BKM-Ukraina, a dealera ruského UKVZ, kterým je TORGOVIJ DIM UKVZ-UKRAINA, i švýcarský Stadler Bussnang AG. 

Do prvního tendru na nové tramvaje vypsaného v létě 2021 se přihlásily jednak domácí Elektrontrans a jednak podnik BKM-Ukraina. Oba účastníci ale neprošli do fáze elektronické aukce, jelikož jejich nabídky neodpovídaly zadání výběrového řízení. Proto musel být tendr v listopadu 2021 vypsán znovu. Tentokrát i přes pouhou měsíční lhůtu na podání nabídek přilákal čtyři účastníky, přičemž právě Stadler je značným překvapením, neboť podat či získat veškeré požadované dokumenty, tak aby vyhovovaly zadávací dokumentaci (např. bylo nutné získat rychle bankovní záruku, potřebné reference, přeložit a nadto úředně ověřit řadu dokumentů do ukrajinštiny, vyjádřit se k více než 200 technickým kritériím atd.), bylo nesmírně obtížné. Nicméně odhadovaná cena za jedno vozidlo ve výši cca 53 mil. Kč se evidentně stala silným lákadlem i pro zájemce ze západu, byť dodací lhůta nadále zůstává šibeniční: 12 měsíců. Elektronická aukce je plánována na 11. ledna 2021 a zatím se zdá, že do ní Stadler bude připuštěn. 

Z dosavadního průběhu tendru na nové tramvaje dále mj. vyplývá, že se objevil i zájemce nabízející dodávky tramvají z Číny. Tento zájemce připomínkoval způsob, jakým jsou, kromě jiného, stanoveny dodací lhůty v zadávací dokumentaci. Poté, co mu přišla od vypisovatele tendru odpověď, která jej ujišťovala o tom, že je dodržována platná ukrajinská legislativa a některé body v zadávací dokumentaci nejsou myšlenky tak, jak si je zájemce vykládá, či se tyto body dají vyložit jinak, si tento zájemce patřičně „ulevil“ (viz komunikaci níže). 

I takto mohou některému ze zájemců „rupnout nervy“, pokud vidí, že jsou podmínky pro účast v soutěži stanoveny tak, že je nemožné jim objektivně vyhovět, nebo jen za cenu nepřiměřeně velkých rizik. (zdroj: prozorro.ua)

Podobné články