Menu

Solaris dodá 87 hybridních autobusů do Barcelony

Hybridní Urbino na propagační fotografii výrobce. (foto: Solaris Bus & Coach)
Hybridní Urbino na propagační fotografii výrobce. (foto: Solaris Bus & Coach)
Stáhnout PDF
Autobusy
05. 04. 2022 20:06
Libor Hinčica
1 minuta čtení

V listopadu 2023 začnou dodávky nových hybridních autobusů pro oblast Barcelony, které bude dirigovat společnost Area Metropolitana de Barcelona zodpovědná za místní systém veřejné dopravy, byť smlouva s vítězem výběrového řízení na dodávku vozidel – společností Solaris Bus & Coach – byla podepsána s dopravcem TMB Barcelona.

Do Barcelony a 36 okolních obcí má postupně vyjet 87 autobusů Solaris Urbino 12 hybrid, které doplní stávající flotilu 30 vozů objednanou a dodanou v loňském roce. Nová dodávka bude s dříve objednanými vozidly prakticky identická. Solaris využívá hybridní systém od britské firmy BAE Systems, který kombinuje elektrický a dieselový motor. Podle propagačních materiálů na stránce výrobce by měl mít elektromotor výkon 120 kW a dieselový 151 kW. Hybrid je řešen jako sériový, což znamená, že primární roli hraje elektromotor a dieselový motor funguje v kombinaci s generátorem jako zdroj elektrické energie poté, co se odčerpá elektrická energie z baterií určená na rozjezd vozidel (do rychlosti cca 20 km/h). Jako zásobník elektrické energie mají být využívány superkodenzátory. Kromě rozjezdů se energie ze superkondenzátorů užívá také při vjezdu do zastávky (funkce Arrive & Go), takže vůz vjíždí a vyjíždí ze zastávky v čistě elektrickém módu.

Ve slunné Barceloně pochopitelně nesmí chybět na vozidlech klimatizace řidiče a cestujících a nezbytné módní doplňky v podobě USB nabíjecích portů. Sedadla budou pouze plastová a opatřená antibakteriálním nátěrem. Namísto zpětných zrcátek budou použity kamery a řidiči se budou moci těšit z celouzavřené kabiny.  

V Barceloně bychom dnes napočítali více než 100 autobusů značky Solaris, z toho 90 je v hybridním nebo celoelektrickém provedení.

Podobné články