Menu

Smršť předváděcích autobusů MAN

V první den provozu v mělnické provozovně ČSAD Střední Čechy vyrazil předváděcí MAN na oběh 349/6, v rámci nějž vykonal i trojici spojů na lince PID 691. Objektivu fotografa zapózoval mimo jiné i u božích muk mezi Horní Vidimí a Želízy. (foto: Vojtěch Mařík)
V první den provozu v mělnické provozovně ČSAD Střední Čechy vyrazil předváděcí MAN na oběh 349/6, v rámci nějž vykonal i trojici spojů na lince PID 691. Objektivu fotografa zapózoval mimo jiné i u božích muk mezi Horní Vidimí a Želízy. (foto: Vojtěch Mařík)
Stáhnout PDF
Autobusy
22. 06. 2022 18:14
Matěj Stach
1 minuta čtení

Českou premiéru v linkové dopravě si v pátek 10. června 2022 odbyl model Lion’s Intercity LE 12, jenž výrobce MAN Truck & Bus představil teprve vloni na podzim. Stalo se tak na lince 401 trasované z pražských Roztyl přes Českou Sibiř do Tábora. Od soboty 11. 6. jej poté na výkonech v napříč českými městy doplňuje elektrický souputník Lion’s City 12E.

MAN Lion’s Intercity LE je loňskou novinkou představenou v polovině září na veletrhu IAA v bavorském Mnichově. V České republice se autobus poprvé představil na konci listopadu v rámci veletrhu CZECHBUS. Sériová výroba vozu odstartovala v letošním roce s tím, že pro tuzemské předváděcí turné byl vybrán 19. vyrobený kus vybavený motorem MAN D 1556 LOH17 o výkonu 243 kW. Autobus po několika kratičkých prezentačních zastávkách bez zásahů do linkového provozu zakotvil u společnosti STENBUS, která jej od 10. do 16. 6. 2022 vypravovala pod přiděleným ev. č. 9997 denně na linku 401 do Tábora (o víkendu až do Jindřichova Hradce) a další přidružené výkony.

Linka 692 spojuje Kokořín a Liběchov přes Truskavnu, Šemanovice a Zimoř. I díky skutečnosti, že na své cestě neprojíždí žádnou obec, jejíž populace by přesahovala 100 obyvatel (kromě Želíz, které ale obsluhují primárně jiné linky), není překvapením, že se jedná o nejméně vytíženou linku, provozovanou ČSAD Střední Čechy. (foto: Vojtěch Mařík)

Nyní je bílé Intercity LE opatřené v poslední době pro předváděcí vozy typickým polepem se siluetou velkoměsta zapůjčeno do ČSAD Střední Čechy. Do mělnické provozovny tohoto dopravce vůz dorazil 20. 6. 2022, načež o den později vyrazil na pořadí 349/6, jež kromě kmenové rychlíkové linky na Mělník obsluhuje také spoje kokořínských linek 691 a 692. Dnes (tj. 22. 6.) autobus ev. č. 9997 jezdí kurz 349/9, zítra by poté měl obsloužit 10. pořadí. Posledním dnem jeho provozu bude pátek, kdy by se mělo Intercity LE opět objevit na „startovací“ 349/6.

Interiér vozu je vyveden v kombinaci modré a bílé doplněný o podlahovou krytinu imitující dřevěné parkety. Všechna sedadla vozu jsou vybavena bezpečnostními pásy. (foto: Vojtěch Mařík)

Nelení ani elektrobus nesoucí plné označení MAN NL 367 Lion’s City 12E, jenž do České republiky tentokrát zavítal z polské pobočky výrobce. Vůz vyrobený v loňském roce se nejprve podíval do Olomouce, na linky poté zasáhl poprvé 11. června v Blansku. O dva dny později už se přesunul do Karlových Varů, kde jej tamní Dopravní podnik veřejnosti představil ve středu 15. 6. 2022 v rámci otevření zmodernizovaného přestupního uzlu Tržnice. Lázeňské město vůz posléze opustil v úterý 21. června, přičemž jeho další zastávkou mají být rovněž střední Čechy.

Podobné články