Menu

Požár ve Stuttgartu zničil nejméně 20 autobusů. Včetně historických

Zničené autobusy ve stuttgartských garážích. (zdroj: facebook.com, foto: Andreas Werner)
Zničené autobusy ve stuttgartských garážích. (zdroj: facebook.com, foto: Andreas Werner)
Stáhnout PDF
Autobusy
01. 10. 2021 10:05
Libor Hinčica
1 minuta čtení

V noci z čtvrtka 30. 9. na pátek 1. 10. 2021 měli hasiči v německém Stuttgartu plné ruce práce s likvidací velkého požáru v autobusových garážích na východě města. Příčina požáru nebyla prozatím potvrzena, kuloárně se však hovoří o tom, že ohniskem požáru byl pravděpodobně jeden z elektrobusů.

Hašení požáru elektromobilů a elektrobusů je náročnou disciplínou, své o tom víme ostatně i u nás. V červnu 2019 vzplál elektrický minibus v ostravských garážích Hranečník a dostat šlehající plameny pod kontrolu nebylo pro zasahující hasiče vůbec jednoduché. Podobný scénář se zjevně odehrál i ve Stuttgartu, kde jsou však škody výrazně větší, neboť oheň se šířil mezi zaparkovanými autobusy v kryté hale, navíc vedle (minimálně) jednoho elektrobusu shořely i hybridní autobusy (které rovněž využívají baterie).

Hasiči se snaží uchránit jeden z historických autobusů deponovaných v hale. (foto: Andreas Werner)

Požár byl nahlášen okolo 20:00 (30. 9. 2021), přičemž hasiči museli postupně nasadit více než 200 mužů, včetně hasičů dobrovolných. Sloupec hustého dýmu dosahoval výšky okolo 60 m a oblastí se rozléhaly výbuchy pneumatik z hořících autobusů. Boj s ohněm měl trvat do zhruba 1 hodiny ráno (1. 10. 2021), kdy bylo také zrušeno varování pro obyvatele okolních domů. Škody na vozidlech a zařízení jsou obrovské, navíc došlo i ke zranění šesti pracovníků SSB (Stuttgarter Straßenbahn), z toho dva museli být následně hospitalizováni v nemocnici. V hale mělo být zcela zničeno minimálně 20 autobusů, předpokládá se však, že výsledný počet neopravitelných vozů bude vyšší. Problém je i se samotnou odstavnou halou. Ta byla požárem natolik poškozena, že hrozí její zborcení.  

Zničení či poškození vozidel si vynutilo dopravní omezení na celkem 16 autobusových linkách, včetně expresních linek X1 a X2. Dopravce požádal o pomoc se zajištěním dopravní obslužnosti jiné provozovatele autobusů.

Mezi nenávratně zničenými autobusy jsou i dva historické, konkrétně vůz Mercedes-Benz O 322 z roku 1961 a Mercedes Benz O 307 z roku 1981. Další dva historické Mercedesy, O 317 a a O 317 G, byly požárem poškozeny, nicméně zdá se, že je možné tato vozidla ještě zachránit. Další čtyři autobusy se podařilo uchránit díky nasazení hasičů, kteří udrželi plameny dále od těchto vozidel.

Připomeňme, že v červnu 2021 došlo k požáru v autobusových garážích také v Hannoveru, přičemž zde padlo za oběť plamenům 9 vozů, mezi nimi pět elektrobusů eCitaro. V srpnu byla vydána zpráva, že příčinou požáru byla technická závada, na konkrétní vůz (elektrobus či dieselový autobus) však poukázáno nebylo. Dopravce nicméně bezprostředně po požáru nechal celou flotilu elektrobusů eCitaro dočasně odstavit.  

Podobné články