Menu

PESA dodá až 23 tramvají do Tallinnu

Vizualizace nových tramvají pro Tallinn z produkce Pesy. (foto: Tallinna Linnatransport)
Vizualizace nových tramvají pro Tallinn z produkce Pesy. (foto: Tallinna Linnatransport)
Stáhnout PDF
Tramvaje
12. 04. 2022 19:33
Libor Hinčica
1 minuta čtení

Polský výrobce PESA Bydgoszcz SA uspěl ve výběrovém řízení na dodání až 23 nových tramvají pro estonské hlavní město. V táhnoucí se soutěži, jejíž oznámení výsledků bylo avizováno již v loňském roce, porazil polský producent konkurenty ze Španělska (CAF) a České republiky (Škoda Transportation).

Poslední nové tramvaje dodal do Tallinnu v letech 2014 až 2016 právě CAF (v podobě dvaceti vozů CAF Urbos AXL), přičemž peníze na jejich nákup se podařilo získat z prodeje emisních povolenek Španělsku. Na základě mezistátní dohody tak do pobaltské země zamířily tramvaje z Pyrenejského poloostrova, které se ovšem potýkaly po uvedení do provozu s celou řadou problémů a reklamací, takže pověst CAFu byla v Tallinnu značně pošramocena.

V roce 2021 byla vypsána soutěž na dodání až 23 nových tramvají o délce 27 až 34 m, přičemž z vítězství se tentokrát radoval polský výrobce, který nabídl tramvaj z rodiny PESA Twist o délce 28,6 m a šířce vozové skříně 2,4 m s obsaditelností až 300 osob (při 8 os/m2, z toho 65 míst je k sezení). Celková hodnota zakázky je 50 mil. €, takže jeden vůz vychází přibližně na 55 mil. Kč. Tramvaje mají sloužit nejen k obnově stávajícího vozového parku, ale i pro obsluhu nových tramvajových tratí. První vozidla by měla být do estonské metropole dodána v roce 2024. Základní kontrakt počítá s dodáním 8 vozů, zbylých 15 je předmětem opce.

Podobné články