Menu

Omsk přikoupí další trolejbusy

Snímek z tohoto května.
Snímek z tohoto května.
Stáhnout PDF
Trolejbusy
20. 05. 2021 23:34
Vít Hinčica
1 minuta čtení

Ruský Omsk pokročí i letos v obnově své trolejbusové dopravy. Po dodání 62 trolejbusů Admiral od PK TS i letos podal žádost o subvence z federálního rozpočtu, které by pokryly ze 60 % náklady na vozidla pořizovaná na leasing. Omsk požádal o prostředky na 17 trolejbusů a Ministerstvo dopravy Ruské federace se mu rozhodlo finance přiznat. Je ovšem možné, že prostředky vystačí jen na nákup 15 vozů, vše se totiž ještě bude odvíjet od vypsaného tendru a jeho výsledků. 

Omsk s příchodem nových trolejbusů ožil. (foto: tertiodecimo)

I tak by se ale tímto park Omsku obnovil během posledního zhruba jednoho roku minimálně 77 trolejbusy, což by znamenalo na mapě Ruska aktuální druhé místo po Petrohradu. Zároveň by měl Omsk polovinu svého trolejbusového parku (má nyní 150 zástupců) novou. Velké zklamání ovšem zavládalo v Uljanovsku, kde si také brousili zuby na nové trolejbusy (a rovněž i tramvaje). Z ministerstva jim totiž letos nic nepošlou. Uljanovsk se tak zatím musí spokojit jen se 45 trolejbusovými ojetinami z Moskvy. Bouchat šampaňské by ovšem měli ve Voroněži, Saratovu či Ivanovu, kam by mělo přijít v součtu více než 100 trolejbusů.

Očekává se, že trolejbusy dodá do Omsku opět PK TS, s jejímž vozy panuje ve městě spokojenost. Několika Admiralům se ovšem nevyhnula po příchodu do města smůla. Už 10. listopadu 2020, jen pár dní od prvního nasazení nových vozů, se jeden z trolejbusů nacházel poblíž srážky dvou osobních aut, načež místní média mylně informovala o tom, že měl daný trolejbus něco s nehodou společného. Už o tři dny později však jiný Admiral nehodě neušel, když do něj narazil zezadu jiný trolejbus a vysklil Admiralovi zadní sklo. V polovině prosince 2020 zase řidič opustil ve vozovně svůj trolejbus bez toho, že by jej řádně zaparkoval. Trolejbus se mu pak na náledí rozjel a narazil do sloupu. Rozbité čelo přineslo dopravnímu podniku škodu ve výši více než 20 tisíc korun, a tak řidič přišel o prémie, z čehož jistě před Vánocemi neměl radost. S příchodem dubna pro změnu řidič osobního auta spěchal tak, že zavinil karambol s jiným vozem, načež jedno z aut narazilo do blízkého trolejbusu. Výběr z plejády trampot nových Admiralů možno zakončit historkou z tohoto týdne, kdy měl někdo Admiralu za jízdy sklo jednoho z oken rozbít kamenem, avšak místní média nejprve reportovala o tom, že měli trolejbus „ostřelovat“. 

Poděkování: tertiodecimo

Podobné články