Menu

Oděsa už podruhé hledá výrobce článkových tramvají

Oděsa zatím na zcela nové tramvaje marně čeká. (foto: KP „Oděsgorelektrotrans“)
Oděsa zatím na zcela nové tramvaje marně čeká. (foto: KP „Oděsgorelektrotrans“)
Stáhnout PDF
Tramvaje
19. 06. 2021 19:09
Vít Hinčica
1 minuta čtení

Po prvním pokusu nakoupit 14 článkových moderních nízkopodlažních tramvají, který skončil neúspěšně, bylo dne 16. června 2021 vypsáno nové výběrové řízení, avšak tentokrát už jen na 12 tramvají. Financování nových vozů zajistí převážně Evropská investiční banka. 

V prvním tendru se přihlásili tři zájemci, a sice domácí Tatra-Jug, která předložila nejnižší cenovou nabídku, dále domácí Elektron, který podal druhou nejvýhodnější nabídku, a na třetím místě se umístila čínská CRRC Dalian Co LTD. Nicméně tendr byl na konci 2020 ukončen s tím, že ve všech dokumentacích byly nalezeny chyby, které nebylo možné odstranit. Vypisovatel tendru, KP „Oděsgorelektrotrans“, uznal, že výrobcům byla vlivem koronavirové situace a s ní spjatými restrikcemi výrazně ztížena situace, a proto slíbil vypsat nový tendr už v únoru/březnu 2021. Nakonec se tak ale stalo až nyní.

Očekávaná cena jednoho tří- až pětičlánkového vozidla délky 26 až 32 m je nyní okolo 1,66 mil. EUR bez DPH (cca 43 mil. Kč/kus), což by na první pohled mohlo přilákat i jiné účastníky. Ostatně kvalifikační a technické podmínky nejsou nijak zvláště restriktivní. Problémem je ovšem zvýhodnění lokalizace produkce na Ukrajině v celkovém hodnocení nabídek. Dá se tedy očekávat, že si vítězství odnese někdo z dua Tatra-Jug/Elektron. 

Podobné články