Menu

„Obrázkové“ trolejbusy v Jihlavě

Stáhnout PDF
Ostatní Trolejbusy
01. 06. 2021 19:40
Vít Hinčica
4 minuty čtení

Dopravní podnik města Jihlavy (DPMJ) uspořádal dne 30. 5. 2021 ve svých ulicích retro jízdy s autobusy a trolejbusy, a to v rámci akce „Velký návrat do MHD“. Ještě před zahájením této akce přitom spolu s radnicí oznámil na webových stránkách a sociálních sítích soutěž pro děti ve věku od 3 do 12 let, které dostaly za úkol nakreslit si svůj trolejbus na papíře formátu A3. Pro všechny autory obrázků byly připraveny sladkosti i upomínkové předměty. Ačkoli dostaly děti na nakreslení svého trolejbusu jen necelé tři týdny, DPMJ obdržel rovných 118 soutěžních výkresů. Všechny je přitom ode dneška nechal rozmístit do svých 9 trolejbusů Škoda 32 Tr SOR (v každém je k vidění 13 obrázků, v jednom však 14). Jelikož se jedná v našich končinách o netradiční soutěž, Československý Dopravák se rozhodl nejzajímavější díla při příležitosti dnešního Mezinárodního dne dětí zveřejnit.

Momentka z neděle 30. 5. 2021. (foto: Zdeněk Sýkora)

Soutěže kreslení pro děti u dopravních podniků

V Česku a na Slovensku jsme se už v minulosti s podobnými iniciativami setkávali, nejednalo se ovšem o nic trvalého. Například Dopravní podnik hlavního města Prahy v minulosti opakovaně mezi školami soutěžil návrh polepu tramvaje, Městský dopravní podnik Opava pro změnu dvakrát vyhlásil soutěž „Pojmenuj si svůj trolejbus“, v rámci které děti vytvořily obrázky se jmény, jež se potom objevily na čelech nových trolejbusů. Kromě toho MDPO vytvořil loni i soutěž pro děti 5. až 9. tříd s názvem „Maskot MHD“, jejíž výherce měl získat notebook (výsledky této soutěže však nejsou k dohledání). „Malovacích“ akcí pro děti u nás každopádně bylo zatím málo a tradicí se nestala žádná. 

Nevítězný, avšak do detailu propracovaný návrh šnečího trolejbusu od nejmenovaného autora ze ZŠ Boženy Němcové 2 v Opavě, který se přihlásil do druhé soutěže MDPO „Pojmenuj si svůj trolejbus“. (zdroj: ZŠ Boženy Němcové 2)

V mezinárodním prostředí má nejpropracovanější a nejdéle trvající výtvarnou soutěž pro děti petrohradský Gorelektrotrans. Gorelektrotrans dnes, na 1. června, vyhlásil již 8. ročník soutěže. Ta sice nese stálý název „Tramvaje a trolejbusy ve městě na Něvě“, avšak každý rok je věnována určité události či podtématu. V letošním ročníku bude soutěž zasvěcena 85. výročí petrohradské trolejbusové dopravy. Gorelektrotrans přijímá obrázky pouze v elektronické podobě (coby fotografii či sken původní kresby) od dětí do 12 let věku včetně. Další podmínkou soutěže je, aby byl soutěžní výtvor barevně jasný a vyobrazoval něco zajímavého. Na konci léta pak Gorelektrotrans vyhlašuje výsledky, přičemž vítěze jednotlivých kategorií či držitele zvláštních cen sezve do jedné ze svých vozoven, kde jsou obdarováni různými cenami. Všechny obrázky Gorelektrotrans každoročně poctivě uveřejňuje na svém webu, některé umisťuje do vozidel a také vytvořil z některých i animovaná videa.

Udělování cen pro vítěze má v Petrohradu slavnostní nádech. Nechybí červený koberec a zpravidla ani ředitel podniku. (foto: Gorelektrotrans)

Základním cílem soutěže je dle Gorelektrotransu povzbudit a rozvíjet talent dětí a učit je vidět neobvyklé věci na známých a všedních ulicích svého rodného města (i když obrázky posílají i děti z jiných měst). V čase letních prázdnin, kdy soutěž probíhá, pak má kreslení také přitáhnout pozornost dětí k elektrické městské dopravě a připomínat jim pravidla silničního provozu. 

Zajímavé nápady v jihlavské soutěži 

A nyní už se podíváme na nejzajímavější výtvory, které obdržel DPMJ. Vybrali jsme 15 obrázků, byť inspirativních prací bylo podstatně více. Některé děti zapomněly uvést své jméno, a tak jejich výtvory zůstanou anonymní (případně bylo napsáno na zadní straně papíru a nestihli jsme jej zjistit včas k dnešnímu dni). Ačkoli se někomu může zdát na 50tisícové město (a případné okolí) 118 obdržených návrhů málo, vězte, že takový 5milionový Petrohrad jich získává každoročně jen o pár set více. Z tohoto hlediska si tedy mohou na DPMJ poblahopřát k úspěchu. 

1. Jen jeden soutěžící nakreslil trolejbus s vlečkou, a tak si zaslouží jeho obrázek v našem seznamu být.

2. Usměvavý trolejbus poslal rovněž neznámo kdo.

3. Zde vidíme něco, co bychom mohli označit za trolejbusového City Elefanta. Autor opět neznámý.

4. Tento trolejbus poněkud jiskří, snad tedy neveze své cestující do pekla…

5. Tato kresba spíše připomíná technický popis vozidla. Zdá se, že je její autor už nyní velký znalec místních trolejbusů.

6. Další usměvavý trolejbus, tentokrát puntíkovaný.

7. V jednoduchosti je krása. Tento trolejbus nás zaujal na první pohled, a kdybychom udělovali hlavní ceny, tento obrázek by měl šance na medaili vysoké. 

8. Autorka tohoto obrázku si dala na svém trolejbuse záležet, je tedy zřejmě věrnou cestující tohoto dopravního prostředku. Dle okolní zástavby bychom hádali, že jezdí do Horního Kosova.

9. Při pohledu na tento obrázek, který nakreslila 10letá autorka s pro nás obtížně vyslovitelným jménem Chloe Danai Charaklia, se nám v hlavě vybavila legendární hláška „Haló, tady medúza“.

10. Tento trolejbus od 12leté Nelly na nás působí jednoznačně pozitivně, a proto jej do naší galerie řadíme také.

11. V soutěži se objevilo i několik „čtrnáctek“. Tato byla zřejmě nejpropracovanější i nejveselejší.

12. Některá z dětí si troufla i na „jednadvacítku“.

13. Jistý Tomík R. vsadil na odlišné umělecké ztvárnění a myslíme si, že se mu povedlo natolik, aby byl jeho výtvor v našem seznamu prezentován.

14. Toto má nebo měl být zřejmě trolejbusový double-decker. Dvoupodlažní trolejbusy v minulosti opravdu existovaly. 

15. Jistá Adélka nakreslila tento jednoduchý, ale svým způsobem milý trolejbus se sběrači vedenými snad někam až do nebe.

 

Poděkování: Dopravní podnik města Jihlavy

Podobné články