Menu

O dodávku tramvají do Wrocławi bojují PESA a Modertrans

První vyrobený vůz Moderus Gamma od Modertransu pro Wrocław. Lze předpokládat, že i do nyní vyhodnocované soutěže se přihlásil Modertrans se stejným typem vozidla. (foto: Modertrans)
První vyrobený vůz Moderus Gamma od Modertransu pro Wrocław. Lze předpokládat, že i do nyní vyhodnocované soutěže se přihlásil Modertrans se stejným typem vozidla. (foto: Modertrans)
Stáhnout PDF
Tramvaje
28. 10. 2021 19:07
Libor Hinčica
1 minuta čtení

V července vypsané výběrové řízení na dodání až 40 nových tramvají pro polskou Wrocław má dvojici účastníků. Nabídky podali do 28. 10. 2021 dva výrobci, a sice bydhošťská PESA a poznaňský Modertrans. Ani jeden z producentů přitom nenabídl cenu, která by odpovídala původnímu rozpočtu zadavatele.

Ten byl stanoven na 201,720 mil. zlotých (včetně DPH) za 24 vozů, které tvoří základ zakázky (zbylých 16 může dopravce dokoupit v rámci opce). Za jednu tramvaj tedy hodlal dát dopravce zhruba 50,43 mil. Kč (resp. cca 41 mil. Kč bez DPH). Nabídka Modertransu však operuje se sumou 222,120 mil. zlotých, tedy se zhruba 55,53 mil. Kč za vůz (včetně DPH), zatímco PESA nabídla částku 204,037 mil. zlotých (cca 51 mil. Kč za vůz; opět včetně DPH).

Přestože cenový rozdíl je výrazný, nemá PESA vítězství jisté. V rámci hodnoticích kritérií má totiž pořizovací cena váhu jen 49 %. Další body, potažmo procenta, budou přerozděleny za vybraná technická kritéria (například nápravové tlaky, sklon podlahy v interiéru, počet sedadel přístupných z úrovně nízké podlahy), vlastnosti vozidel (vnější a vnitřní hlučnost, uspořádání dveří, kdy preferován je samostatný vstup pro řidiče) a za nabídnutou záruku (na celou tramvaj a na prorezavění vozové skříně).

První tramvaj má být předána do 24 měsíců od podpisu smlouvy, zbylých 23 do max. 37 měsíců. Opci může zadavatel uplatnit do 27 měsíců od uzavření smlouvy, přičemž doba dodání pak může být od 7 do 15 měsíců.

Připomeňme, že poslední výběrové řízení na dodání nových tramvají ovládl Modertrans, který porazil právě Pesu. Vozidla začal vyrábět s předstihem a prvním vozem, jenž má předtím, než zamíří do Wrocławi, projít nyní vybranými zkouškami v Poznani, se pochlubil v druhé polovině října letošního roku. Celkem má Wrocław odebrat 46 tramvají Moderus Gamma. Nyní vypsané výběrové řízení operuje s dodáním typově obdobných vozů o délce cca 32 m a s otočnými podvozky.  

Podobné články