Menu

Norský dopravce Vy Buss objednal dalších 88 elektrobusů Volvo

Elektrobus Volvo 7900 Electric na propagační fotografii výrobce. (foto: Volvo Buses)
Elektrobus Volvo 7900 Electric na propagační fotografii výrobce. (foto: Volvo Buses)
Stáhnout PDF
Autobusy
23. 08. 2020 20:12
Libor Hinčica
1 minuta čtení

Společnost Volvo Buses, která již několik let v rámci Evropy nenabízí klasické dieselové městské autobusy a soustředí se výhradně na vozidla hybridní a elektrobusy, uspěla ve výběrových řízeních na pořízení celkem 88 elektrobusů dopravce Vy Buss. Autobusy by měly být dodány do konce roku 2021.

Norsko patří mezi země, kde je elektrická energie vyráběna takřka ze 100 % z obnovitelných zdrojů (prim hrají vodní elektrárny, na které připadá cca 99 % veškeré produkce). Země, u níž jeden z pilířů ekonomiky tvoří těžba a následný prodej ropy, by ráda měla zcela bezemisní městskou dopravu, a to pokud možno již v roce 2021. K tomu mají dopomoci především elektrobusy, které se postupně mají uhnízdit ve všech norských městech s MHD.

Jedním z nejvýznamnějších provozovatelů veřejné dopravy v Norsku je společnost Vy Buss, která již opakovaně po elektrobusech Volvo sáhla. Ve městě Drammen na jihu Norska bylo prvních 6 elektrobusů Volvo 7900 Electric nasazeno do provozu v únoru 2019 a letos na podzim by k nim mělo přibýt na základě nedávné objednávky dalších 22 vozidel (z toho 2 článkové vozy). Pro oblast v okolí města Ålesund, v němž žije asi 45 000 obyvatel a které se rozkládá na trojici ostrovů na západě Norska, bylo nyní objednáno 66 vozů.

Autobusy pořizuje Vy Buss v rámci tzv. zlatého kontraktu Volva (Volvo Gold Contract), což znamená, že prodejce vozů Volvo v oblasti bude zajišťovat veškerý servis a údržbu vozidel v garážích dopravce. Celkem by měl mít dopravce Vy Buss na konci roku 2021 již 150 elektrobusů nesoucích značku Volva.

Podobné články