Menu

Murmansk získá 30 trolejbusů

Trolejbus v Murmansku na snímku z roku 2021. (foto: Мурманский Троллейбус и Автобус)
Trolejbus v Murmansku na snímku z roku 2021. (foto: Мурманский Троллейбус и Автобус)
Stáhnout PDF
Trolejbusy
15. 06. 2023 19:12
Vít Hinčica
1 minuta čtení

Zatímco loni bylo v Ruské federaci vypsáno nebývalé množství výběrových řízení na nové trolejbusy, letos se o žádných trolejbusových hodech zatím hovořit nedá. Ačkoli počet závazně objednaných trolejbusů není zrovný malý, 170, postarala se o tento počet jen šestice měst. Byla jimi Petrohrad, který letos soutěžil 109 trolejbusů, z nichž 79 vyrobí Belkommunmaš a 30 Trans-Al’fa, Kazaň, která si u Mazu napřímo koupila 25 vozidel, Jekatěrinburg, který si objednal jeden trolejbus u Trans-Al’fy, Volgograd, který si objednal 54 trolejbusů u Trans-Al’fy, Chabarovsk, který získá 7 Mazů, a Vladimir, kam poputují čtyři Mazy. Před dvěma dny se pak objevila zpráva, že by se k této šestici trolejbusových provozů měl připojit Murmansk, pro který oblastní politici schválili nákup 30 nových trolejbusů. Pokud by se tak stalo, vyšplhal by se počet letos zasmluvněných trolejbusů na rovných 200 ks. 

Zda budou trolejbusy pro Murmansk soutěženy nebo si je politici Murmanské oblasti vyberou napřímo, jak měli v posledních zhruba pěti letech často zvykem, nebylo uvedeno. Nové vozy by se však měly začít objevovat na ulicích Murmansku už tento podzim. Jak známo, Murmansk a Petrohrad jsou jediná ruská města, která od počátku tohoto století každoročně ve svém parku vítají nějaké nové trolejbusové přírůstky, a ani letos by tedy jejich společná tradice neměla být přerušena. Oproti minulosti je tu ovšem přece jen podstatná změna: takto masivní nákup nových vozidel je pro Murmansk neobvyklý, protože obvykle získával nové trolejbusy po kusech nebo ve velmi malých sériích. Momentálně je v Murmansku pro provoz cestujících evidováno něco málo přes 100 vozidel a cílem tohoto zamýšleného nákupu je vymístit z parku městského dopravce většinu z vozidel starších deseti let. 

Co se týče trolejbusových vyhlídek na druhé pololetí tohoto roku, ty zatím v Rusku nevypadají nijak slibně. Kromě Murmansku má v úmyslu soutěžit nové trolejbusy Ufa (15 ks) a nové vozy zřejmě přikoupí i Krasnodar, jinak se žádné zajímavé nákupy pro rok 2023 neoznámily. Vyloženě špatnou zprávou je pak čím dál reálnější likvidace trolejbusového provozu v Nižném Novgorodu, pro který tamní politici malují po vzoru Moskvy elektrobusovou budoucnost, a za tímto účelem pokračují v „optimalizaci“ trolejbusového provozu. 

Podobné články