Menu

Modertrans dokončil první tramvaj Gamma pro Wrocław

První tramvaj Moderus Gamma LF 07 AC pro Wrocław. (foto: Modertrans)
První tramvaj Moderus Gamma LF 07 AC pro Wrocław. (foto: Modertrans)
Stáhnout PDF
Tramvaje
23. 10. 2021 17:41
Libor Hinčica
1 minuta čtení

Polský výrobce tramvají Modertrans se pochlubil fotografiemi první dokončené tramvaje Moderus Gamma pro Wrocław (česky též Vratislav). Výrobce z Poznaně má na základě vítězství ze září loňského roku dodat celkem 46 nových tramvají (nejprve byl podepsán kontrakt na 25 vozů, v lednu 2021 byla využita opce na nákup zbylých 21 vozů).

Modertrans ve výběrovém řízení porazil jiného polského výrobce, bydhošťskou Pesu. Jeden cca 32 m dlouhý vůz byl nabídnut v přepočtu za částkou zhruba 49,2 mil. Kč. Předpokládalo se, že první z nových tramvají bude do provozu předána až na podzim 2022, výrobce ale program výrazně urychlil. První vůz byl dokončen již v říjnu a dne 23. 10. 2021 byl naložen na silniční trajler, který ale nezamířil ještě do Wrocławi, ale do poznaňské tramvajové vozovny Franowo. Právě v Poznani by měla proběhnout část zkoušek nového vozidla, které je příbuzné s těmi, jež provozuje poznaňský Dopravní podnik (celkem má dopravce MPK Poznań k dispozici 50 vozů Moderus Gamma, z toho 20 v obousměrné verzi).   

Pohled zleva na tramvaj Moderus Gamma LF 07 AC během nakládky. (foto: Modertrans)

Tramvaje pro Wrocław jsou řešeny jako tříčlánkové s usazením na čtveřici podvozků, z nichž všechny jsou hnací a otočné. Koncepčně jsou vozidla velmi podobná českým tramvajím řady EVO z produkce Pragoimexu (potažmo Krnovských opraven a strojíren), což vychází ze skutečnosti, že obě tramvaje (EVO i Gamma) mají mít stejného konstruktéra podvozků.

Po dokončení zkoušek v Poznani se první vyrobený vůz budoucího ev. č. 3301 přesune do Wrocławi, kam by měl dorazit ještě před koncem letošního roku. Následně se tramvaj, jež nese typové označení Moderus Gamma LF 07 AC (někdy zjednodušeně označovaná jen jako model Moderus Gamma 2), objeví v provozu s cestujícími. Všech 46 vozů musí být předáno nejpozději do poloviny roku 2024.  

Zadní článek vozidla. (foto: Modertrans)

A ještě bližší pohled na čelo vozu. (foto: Modertrans)

Podobné články