Menu

Maribor zdvojnásobil flotilu elektrobusů Iveco E-way

Elektrobus Iveco E-way 12M ev. č. 156 z loňské dodávky přejíždí Stari most přes řeku Drávu. Pronásleduje jej jeden z Urbanwayů poháněných CNG. (foto: Matěj Stach)
Elektrobus Iveco E-way 12M ev. č. 156 z loňské dodávky přejíždí Stari most přes řeku Drávu. Pronásleduje jej jeden z Urbanwayů poháněných CNG. (foto: Matěj Stach)
Stáhnout PDF
Autobusy
21. 11. 2023 19:21
Matěj Stach
1 minuta čtení

Druhé největší slovinské město má od čtvrtka 16. listopadu 2023 první plně elektrifikovanou autobusovou linku. K dosavadním dvěma elektrobusům Iveco E-way 12M provozovaným na lince č. 6 jezdící z centra Mariboru ke spodní stanici lanové dráhy do Pohorje přibyla další dvojice vozů, která obsluhuje kurzy doposud zajišťované dieselovými autobusy. Kompletní elektrifikace „šestky“ má podle Marpromu ušetřit až 384 tun emisí ročně.

Slovinská republika v otázce využívání elektřiny k pohánění prostředků městské hromadné dopravy rozhodně nepatří mezi velmoci. Tramvajové a trolejbusové provozy v Piranu a hlavním městě Lublani jsou dávnou minulostí a elektrické autobusy vedle Mariboru jezdí pouze ve městě Kranj, kde Arriva do provozu nasazuje čtyři vozy MAN Lion’s City 12E (dodání další čtveřice vozů má proběhnout do konce roku 2023). Tomuto výchozímu rozložení sil odpovídají i nařízené podíly tzv. čistých vozidel ve vozových parcích, které jsou ve Slovinsku nastavené na velmi nízkých hodnotách a činí konkrétně 28 % v období do 31. 12. 2025, resp. 40 % v navazujícím období od 1. 1. 2026 do konce roku 2030.

První dvojici elektrobusů Iveco E-way 12M ev. č. 156 a 157 zařadil mariborský Marprom do provozu v červnu 2022. Vozy jsou určeny pro rychlé nabíjení (Opportunity Charging), přičemž jsou poháněny elektromotorem o výkonu 140 kW a na jejich palubě se nachází celkem 73 kWh baterií typu LTO (lithium-titanát-oxid). Pro jejich nasazení byla vybrána jedna z nejvytíženějších relací ve městě, jíž je linka č. 6 spojující autobusové nádraží v srdci Mariboru s konečnou zastávkou Vzpenjača, která leží na jihu sídla u spodní stanice oblíbené kabinové lanovky na Pohorje. Na obou končených zastávkách vyrostla v rámci projektu EfficienCE také nabíjecí infrastruktura, která je tvořena vždy jedním pantografem od společnosti Stemmann-Technik spouštějícím se na vozidlo shora.

Nabíjecí místo na Hlavní autobusové stanici v Mariboru. Najíždění pod pantograf nepatří mezi jednoduché disciplíny a je třeba jej i vícekrát opakovat. (foto: Matěj Stach)

Další dva totožné vozy E-way ev. č. 165 a 166 přibyly do autoparku společnosti Marprom letos na podzim. Jejich slavnostní předání do provozu proběhlo 16. 11. 2023 ve smyčce Vzpenjača. Po vzoru elektrobusů pořízených v loňském roce jsou vozy schopné pojmout 31 sedících cestujících, mají zatmavená okna a klimatizaci nebo USB nabíječky drobné elektroniky. Podle dřívějších vyjádření mariborského magistrátu by mělo dojít v příštím roce k výraznému rozšíření flotily městských elektrobusů, a to až o 9 vozidel různých délek. Společnost Marprom by se v takovém případě stala jednoznačně největším provozovatelem elektrických autobusů ve Slovinsku.

Podobné články