Menu

MAN zahájí výrobu elektrobusů v turecké Ankaře

Elektrobusy MAN Lion’s City jsou prozatím vyráběny pouze v polských Starachowicích. (foto: MAN Truck & Bus)
Elektrobusy MAN Lion’s City jsou prozatím vyráběny pouze v polských Starachowicích. (foto: MAN Truck & Bus)
Stáhnout PDF
Autobusy
03. 06. 2024 22:23
Libor Hinčica
1 minuta čtení

MAN Truck & Bus pokračuje v rozšiřování nabídky svých elektricky poháněných vozidel. Jak informovala italská média, měl by od roku 2026 či 2027 doplnit nabídku zájezdový elektrobus na bázi modelu MAN Lion’s Coach, jehož výroba bude probíhat v závodě v turecké Ankaře, kde MAN disponuje svou největší montážní linkou, jež zvládne ročně vyprodukovat 6 000 kompletních vozů a až 2 800 podvozků pro nástavbáře. Již v příštím roce by měly začít opouštět ankarský závod i městské elektrobusy.

V současné době vyrábí elektrobusy pouze závod v polských Starachowicích, odkud sjíždějí električtí „lvi“ pro městský provoz. Maximálně zde může být denně vyrobeno 12 elektrobusů. V Turecku se prozatím počítá – i přes celkově vyšší výrobní kapacitu – s montáží pouhých tří elektrobusů denně. Číslo by nicméně mělo v dalších letech narůstat, a to i díky zmíněným elektrickým zájezdovým autobusům.

Motory nedávno definitivně schválené emisní normy EURO VII by pak měly být nadále vyvíjeny jen pro segment dálkových a meziměstských vozů, městské vozy určené pro trh EU již mají opouštět výrobu jen ve formě elektrobusů. MAN vůbec nepočítá s vývojem/výrobou klasických hybridních autobusů, poptávka po tomto druhu vozidel by měla být kryta výhradně mild-hybridní technologií, která má ovšem ke klasickému hybridu daleko.

Doplňme, že MAN plánuje v roce 2025 rovněž otevřít vlastní výrobní závod na trakční baterie v Norimberku, který by měl pokrývat veškerou poptávku po bateriích pro koncernové elektrobusy a nákladní elektrovozy.   

Podobné články