Menu

MAN dodá 25 elektrobusů do Kodaně

Elektrobusy MAN Lion’s City 12 E by měly být dodány ještě koncem letošního roku. (foto: MAN Truck & Bus)
Elektrobusy MAN Lion’s City 12 E by měly být dodány ještě koncem letošního roku. (foto: MAN Truck & Bus)
Stáhnout PDF
Autobusy
07. 04. 2021 21:09
Libor Hinčica
1 minuta čtení

Dánská metropole se dočká elektrobusů z produkce společnosti MAN Truck & Bus. Polský závod ve Starachowicích by měl ještě v letošním roce dodat celkem 25 sólo vozů MAN Lion’s City 12 E dopravci Anchersen A/S. Pro německého výrobce půjde o první dodávku elektrobusů do Dánského království.

Dopravce bude muset pro elektrobusy upravit své garáže v Jernholmenu na jihu Kodaně. Každý z elektrobusů zde získá svou vlastní nabíječku pro pomalé nabíjení (s výkonem až 100 kW trvale a 150 kW maximálně). Vozidla budou nasazována na linku 7A, která křižuje centrum Kodaně. Každý rok se jí sveze okolo 4,3 mil. cestujících. Baterie budou mít kapacitu 480 kWh, což postačí na dojezd 200 km (resp. 270 km při příznivých podmínkách). Nabíjení vozidel by mělo zabrat zhruba 3–4 hodiny.

Pohled zezadu na elektrobus MAN Lion’s City pro dopravce Anchersen A/S. (foto: MAN Truck & Bus)

Kromě MANu oznámila nedávno vítězství v tendru na 13 sólo vozů i nizozemská firma Ebusco se svým modelem 2.2. Tyto elektrobusy mají být dodány v listopadu 2021 a do provozu zařazeny v prosinci. Vozidla si objednal dopravce Nobina. Už od roku 2019 jsou v Kodani provozovány například článkové elektrobusy VDL Citea SLFA-180 Electric (na lince 2A) u dánské Arrivy. V létě letošního roku pak vyjede do Kodaně a jejího okolí i 35 čínských elektrobusů Yutong, které si objednal Keolis.

 

Podobné články