Menu

Kišiněv koupí dva trolejbusy Phileas

Fotografie trolejbusu. (foto: Basco Bus)
Fotografie trolejbusu. (foto: Basco Bus)
Stáhnout PDF
Trolejbusy
30. 03. 2021 20:52
Vít Hinčica
1 minuta čtení

Dva trolejbusy Phileas, které byly původně určeny pro projekty v italské Pescaře a Rimini, odkoupí Kišiněv za cenu 50 000 EUR/kus. Oznámil to dnes kišiněvský provozovatel MHD, Regia Transport Electric Chișinău (RTEC). 

Vůz pro koridor Metromare. (foto: Basco Bus)

Rozhodnutí nakoupit tyto vozy je naprosto překvapivé. Jedná se totiž o dva prototypy (pescarský měl dveře jen na jedné straně, riminský na obou), které stály několik let bez užitku u italského prodejce second-handových vozidel Basco Bus. Tento samý prodejce se přitom neúspěšné snažil léta prodat desítky článkových trolejbusů určených původně pro Bolognu (mimo jiné i argentinskému Rosariu či slovenským Košicím), které už by měly být nyní sešrotovány. 

Nizozemský výrobce Phileasů, Advanced Public Transport Systems, už navíc neexistuje, případná možnost sehnat náhradní díly tedy bude značně komplikovaná. Kišiněvský DP ovšem uvedl, že se jedná o dobrou koupi, jelikož původní jednotková cena byla údajně přes 700 000 EUR, vozy mají dieselagregát, jsou plně nízkopodlažní a vybavené klimatizací. Prohlídka na místě autorizovaným specialistou z Moldavska měla prokázat, že jsou vozy nadále ve výborném stavu. Ať už to RTEC vidí jakkoli, je pravdou, že si umí vyrábět a montovat vlastní elektrické výzbroje a má taktéž know-how při stavbě trolejbusů, a proto jej otázka případných technických komplikací zřejmě tolik nepálí. 

Zadní prostor jednoho z vozů vyzývá k posezení. (foto: Basco Bus)

Vozy mají pomoci Kišiněvu v jeho úsilí zbavit se nejstarších trolejbusů. Park RTEC sestává nyní z 392 vozů, z toho 18 článkových. Kišiněv se tak řadí mezi největší světové provozovatele trolejbusů. Svůj park momentálně doplňuje novými i ojetými vozidly.

Na čele vidíme název bývalého organizátora dopravy v Pescaře, který existoval mezi léty 2004 a 2015. Tento vůz měl být magneticky naváděn. (foto: Basco Bus)

Interiér na archivním snímku. (foto: APTS)

Podobné články